Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe domu pianką

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się stosowane, ponieważ wyróżniają ją świetne właściwości termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród materiałów używanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką zaletą, dzięki której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz układa się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba docinać oraz układać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Porządnie nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz właściwościami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa używana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR można także rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. By przeprowadzić natrysk poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR uzasadnia inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej otwarto-komórkowa pianka ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tego powodu tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, więc trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Szczególnie istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok