Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja multi split Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 26°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby był w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz zabranie go, kiedy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz odpowiednio użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, by nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest często zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale także bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu ?

Na koszt klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodac również przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok