depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia stomatologiczna
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki rodzaj klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, aby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest często zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym specjaliści, ale także bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok