dj wesele warszawa
Dobry DJ na wesele w Warszawie
28 grudnia, 2016
Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Profesjonalne projektowanie ogrodów
2 stycznia, 2017

Pneumatyka to dziedzina nauki oparta na przygotowywaniu i wykorzystywaniu maszyn, których działanie w znacznej mierze polega na wykorzystaniu energii generowanej poprzez sprężone powietrze. Sprężone powietrze to jeden z najczęściej używanych nośników energii. Ma ono zastosowanie między innymi w przemyśle, budownictwie czy branży samochodowej.

Nie jest to jednak technika dostępna tylko dla dużych przedsiębiorstw, w których wykorzystuje się ogromne maszyny do masowej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, na rynku można kupić np. wiertarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, oraz dłuta pneumatyczne.

Zalety narzędzi pneumatycznych

To, co daje narzędziom pneumatycznym sporą przewagę nad elektrycznymi narzędziami, to fakt, że mają one zdecydowanie większą siłę, którą można zmieniać i zsynchronizować do aktualnie wykonywanej pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie posiadają elementów elektrycznych (w tym także silnika), dzięki czemu są bardziej bezpieczne, również jeśli idzie o ich zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie istnieje większe ryzyko wystąpienia pożaru (jak np. w zakładach samochodowych, lakierniach czy zakładach stolarskich). Ale to jeszcze nie koniec – dzięki temu, że nie ma w nich elementów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się w trakcie długotrwałego użytkowania.

Mając na uwadze, że urządzenia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich masa w zestawieniu z urządzeniami elektrycznymi jest prawie o 50% mniejsza. To ważne zwłaszcza w pracy na cały etat, kiedy to kilkugodzinne sterowanie ciężkim urządzeniem ma możliwość źle odbić się na samopoczuciu.

Narzędzia pneumatyczne nie tylko mniej ważą lecz również są mniejsze, co sprawia, że można o wiele prościej nimi poruszać, nawet w ciężko dostępnych miejscach. Narzędzia pneumatyczne dobrej firmy, takiej jak Chicago Pneumatic (określane także narzędziami CP), są tak skonstruowane, żeby ich kształt był dostosowany do dłoni, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przy pracy przyrząd np. zostanie wypuszczony z rąk.

Inną wartością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że nie wywołują one iskier, jak u niektórych urządzeń zasilanych prądem. Mając na uwadze, że w warsztatach mechanicznych obecność materiałów zapalnych jest na porządku dziennym, to jeszcze trzeba brać pod uwagę sytuacje, gdy występuje konieczność zainstalowania w samochodzie instalacji LPG – dzięki narzędziom pneumatycznym sprawa ta jest o wiele prostsza a także bezpieczniejsza.

Narzędzia te są także wytrzymałe na zmiany temperatur, nawet jeśli są one skrajnie wysokie lub niskie. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach wyróżniających się wysokim zawilgoceniem. Kolejną właściwością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że stosowana w nich siła napędowa – powietrze – nie wprowadza zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Jednak żeby narzędzia pneumatyczne działały przez lata, trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej sprawie, czyli o systematycznym naoliwianiu poszczególnych części.

Ceny narzędzi pneumatycznych

Jeśli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one podobne do cen narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Dobrze jest też nadmienić, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w niektórych przypadkach jest zdecydowanie mniejszy w zderzeniu z naprawą innych narzędzi.

Chicago Pneumatic – pionier pneumatyki

Jakie narzędzia pneumatyczne wybrać? Jeżeli idzie o ich dostępność w Polsce to wybór narzędzi pneumatycznych nie jest mały, jednak jedną spośród najchętniej wybieranych jeżeli nie wiodących, jest wymieniona przed chwilą firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest często chwalony za to, że posiada większą siłę niż maszyny o zbliżonych parametrach.

Chicago Pneumatic w swojej długotrwałej i niezwykłej historii często pokazywało, że zasłużyło na to aby być liderem i najczęściej nabywaną marką jeśli chodzi narzędzia pneumatyczne. Firma Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w produkcji narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie pokazało, że jej rozwiązania pionierskie jeżeli idzie o przemysł, budownictwo lub mechanikę samochodową.

Chicago Pneumatic pomagało m.in. przybudowli mostu Golden Gate jak i Statuy Wolności, gdy trakcie prac budowlanych korzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były jeszcze stosowane w trakcie odwiertów pod szyby naftowe. Marka słynie również z tego, że w ubiegłym stuleciu zaprojektowała silnik Diesla, który był użyty na czas trwania europejskich wyścigów rajdowych Chicago Pneumatic zwiększyło popularność również tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do swojego asortymentu nitownice a także przygotowało pierwszy model udarowego klucza pneumatycznego.

Obecnie Chicago Pneumatic posiada w swojej ofercie szeroki zestaw narzędzi pneumatycznych a także maszyn, które są niezastąpione w warsztatach mechanicznych i w sektorze przemysłowym. W Polsce narzędzia CP sprzedaje licencjonowany partner, możesz go sprawdzić pod tym adresem narzędzia CP.

Strona używa cookies
Ok