Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony
Pojazdy uprzywilejowane kursy
Luty 8, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa
Luty 9, 2017

Narzędzia diamentowe Midan

Wiertła do betonu Kraków tarcze do metalu narzędzia z osłoną diamentową
Dziś właściwie każda firma zajmująca się budową domów, czerpie z innowacyjnych narzędzi diamentowych. Służą one do cięcia rozmaitego typu materiałów, przykładowo gipsu, pustaków, betonu zbrojonego, stali zbrojeniowej bądź materiałów abrazyjnych. Wcześniej do produkcji takich narzędzi stosowano spoiwa bazujących na żywicy, jednak praktycznie w ogóle nie były one tak trwałe, by wciąż je użytkować. Wiertła, tarcze do przecinania, talerze do szlifierek czy frezy dylatacyjne wyrabiane są ze stopu żelaza z węglem lub związku metali z I i II grupy układu okresowego pierwiastków i pokryte określoną diamentową warstwą. Jest ona moczona w metalicznym złączu. Diamentowe drobiny są tak poukładane, żeby usprawniać ruch kompletnego urządzenia. Krótko mówiąc: są ułożone w odpowiednim kierunku (zależnym od rodzaju narzędzi).

Czym się charakteryzuje technologia narzędzi diamentowych?

Urządzenia diamentowe są używane w trakcie pracy ciągłej i służą w wybitnie bezwzględnych sytuacjach. Idealnie zdają egzamin nie tylko podczas całościowych czynności na budowie, lecz też w zakładach kamieniarskich czy w zakresie robót drogowych. Piłowanie niezmiernie mocnych surowców domaga się częstokroć akcji „na mokro”. Oznacza to, iż podczas obcinania wykorzystuje się ciecz, np. wodę lub emulsję smarująco – wychładzającą. Powinniśmy to robić, ażeby chłodzić płaszczyznę tarczy oraz spłukiwać osad. Jeśli nie ma możliwości wsadzenia w miejsce rozcinania „schładzacza”, wówczas praca biegnie „na sucho”. Ostrza diamentowe uzyskiwane są najczęściej w dwóch klasach: do rozcinania „na mokro” i do pracy „na sucho”. Te do cięcia „na mokro” możemy stosować wyłącznie do przecinania „na mokro”. Natomiast te do przecinania „na sucho” mamy szansę stosować zarówno do wycinania „na sucho” jak i „na mokro”. przyrządy z diamentową powłoką są w taki sposób zrobione, ażeby umiały działać w niewątpliwie niebezpiecznych warunkach i realizować optymalną głębię przecinania. Przykładowo działając z tarczami diamentowymi bez wody trzeba każdorazowo je wychładzać, gdyż wyjątkowo szybko się uszkodzą. Zawsze realizuje się ten ruch po dwóch minutach cięcia.

Typy narzędzi z powłoką diamentową

Narzędzia diamentowe kwalifikuje się ze względu na ich przeznaczenie. Inaczej mówiąc: uwzględnić to, w jakich okolicznościach będą używane. Zasadniczo można rozróżnić następujące grupy: tarcze tnące, talerze polerujące, wiertła koronowe, frezy oraz wiertnice. Jeśli chodzi o tarcze do przecinania, wówczas mamy tutaj tarcze do przecinania do materiałów abrazyjnych, tarcze do betonu, tarcze tnące trex, tarcze do świeżego gipsu, tarcze tnące do gresu albo tarcze do silikatu. Są popularnie wykorzystywane w przecinarkach drogowych, ręcznych bądź bruzdownicach. Nadają się do dzielenia bryłki brukowej oraz betonu. Świdry koronowe są zróżnicowane biorąc pod uwagę rodzaj przyczepienia, wariant modułu oraz system pracy. W czasie prac „na budowie” dostosowuje się je do wbijania się w cement, gips zbrojony, kostkę brukową lub granit. W modelach wierteł do gresu (i dowolnych kolejnych wierteł) wypada kłaść nacisk na tzw. „wycieranie uboczne”, mianowicie zwężanie się segmentu. Kiedy wiercimy w trwałym gresie, kryształki diamentowe znajdujące się na wiertle, zdrapują materiał. Wyciera się również spojenie (staje się szczególnie podatne, aż wreszcie ślizga się po materiale ceramicznym). Po jakimś czasie na tafli w ogóle nie ma już jakichkolwiek kryształków, urządzenie jest – mówiąc językiem potocznym – „tępe” oraz wcale nie jest zdatne do przecinania. Z tej przyczyny tak ważne jest wychładzanie, jakie ochrania systemy z diamentową warstewką przed nadmiernie szybką eksploatacją.

Jak właściwie wykorzystywać narzędzia diamentowe?

Istnieje parę reguł, do jakich trzeba się stosować podczas wykorzystywania jakiegokolwiek urządzenia diamentowego. Bynajmniej nie chodzi tu jedynie o wychładzanie w odpowiednim momencie i dobranie urządzenia do wariantu czynności i rodzaju ciętego surowca. Piłowanie betonu, silikatu bądź innego surowca przez cały czas powinno startować gładko. Nie powinno się w żadnym przypadku wytwarzać ponadplanowego nacisku na maszynę. Rozdrabnianie powinno mieć miejsce w rozstawieniu prostym, co znaczy, iż każde gięcie tarczy może jedynie doprowadzić do jej uszkodzenia. Nie wolno także przechodzić możliwych paramentów tarczy, np. głębokości rozcinania. Tarczę za każdym razem wprowadza się na wrzeciono w taki sposób, iż szlak jego przebiegu nakłada się z owym zlokalizowanym na warstwie tarczy. Nigdy odwrotnie! Tarczy z diamentową powłoką nie wolno używać do wyrównywania. Do wspomnianego celu dedykowane są talerze wykańczające. Jeśli nigdy będziemy stosować się do tych wytycznych, moduły mocniej się wyczerpią albo osłabią. Do przyczyn gwałtownej eksploatacji powinniśmy zaliczyć m.in. przegrzanie komponentów, nadmiernie duże ścieranie o surowiec, odpadnięcie segmentu. Jeżeli planujesz wiedzieć o wiele więcej o narzędziach z diamentową warstwą, wejdź w niniejszy odnośnik – Wiertła koronowe

Strona używa cookies
Ok