kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Czym są okna pasywne?
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest popularne, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką zaletą, wobec której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu dobrze przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba docinać oraz układać, przez co ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz właściwościami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się również w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można także rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem powierzchnia została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z tego powodu często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Bardzo kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Pianka PUR

 

Strona używa cookies
Ok