Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar rzemieślniczy – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zepsuła się za szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do osuwania się, ale także najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz tanich materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrac do swojego portfela z uwagi na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Największą niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniac kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać wiele czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być położony w prawidłowy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd stał się trwały oraz by pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać tworzenia dużych dziur między nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo da się dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Strona używa cookies
Ok