Najnowsze metody izolacji termicznych
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się wykorzystywane, z uwagi na świetne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, według której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową i parametrami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka stosowana jest z reguły do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można także położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Dobrze, by przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. By przeprowadzić to dobrze konieczne są odpowiednie warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest mocno elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, przez co niezbędna będzie specjalna ochrona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności oraz właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo ważne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć słabą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Strona używa cookies
Ok