Izolacja termiczna dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy przygotowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka umożliwia minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi w zakresie 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niski koszt. By okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg 6 komór wewnętrznych i zastosowanie potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są najczęściej wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, by stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z tego powodu niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Minimalna utrata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z założeniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski pochodzące z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane pasywne okna efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Należy wskazać na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Należy zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy oraz tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Zły montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży działanie okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok prawidłowego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok