Wiertła do betonu Kraków tarcze do metalu narzędzia z osłoną diamentową
Narzędzia diamentowe Midan
8 lutego, 2017
Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców
Kursy dla kierowców-konwojentów
11 lutego, 2017

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Co to jest pianka PUR otwartokomórkowa?

W branży budowlanej można zetknąć się z dwoma podtypami pianki poliuretanowej: z hermetycznymi komórkami i z niezasklepionymi komórkami. Piankę zamkniętokomórkową o ścisłości mniej więcej 40 kg/metr sześcienny stosuje się przede wszystkim do uszczelniania oraz wyciszania pomieszczeń magazynowych, wycieplenia poszyć dachowych i stropodachów, a także w trakcie konstruowania „chłodziarek”, a ściślej spiżarni chłodniczych do gromadzenia owoców i warzyw. Piankę PUR o większej ścisłości (60kg/metr sześcienny) stosuje się do termoizolacji zadaszeń, stropodachów, zadaszeń horyzontalnych, cokołów, podłóg (jeśli mamy ogrzewanie podłogowe) oraz do odgradzania przestrzeni, w których stykamy się z poważniejszym uciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową wolno zużyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek i ścianek działowych wewnątrz mieszkania, hangarów bądź pomieszczeń przemysłowych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest wyprodukowana z gęstych „otworów”, a w konsekwencji ma szansę „oddychać”, mianowicie wywoływać zadowalającą wentylację mieszkania oraz puszczać nadmiernie dużą zawartość pary wodnej. Przeciwdziała tworzeniu się pleśni, z tego powodu znakomicie nadaje się do wycieplania poddaszy. Ma nie tylko zalety separujące, przekazujące parę wodną oraz wygłuszające. Jest niezmiernie lekka, w ogóle nie obciąża poważnie konstrukcji oraz nakłada się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa wtedy wycieplać nią dachy w jakimkolwiek potencjalnym kształcie – chociażby te niesamowicie zagmatwane. Jakie ma defekty? Tak naprawdę żadnych, o ile któryś pseudospecjalista jej nie spożytkuje do ocieplania cokołów, do czego całkowicie się nie nadaje. Warto pamiętać, iż nie jest niepodatna na działanie ognia.

Pianka z zamkniętymi komórkami daje najwłaściwszą izolację oraz jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne. Zużywa się ją przeważnie do izolowania piedestałów, podłóg z grzaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada najmniej 90% zasklepionych komórek, ma wyjątkową gęstość, niewielką przepuszczalność i niesłychanie dużą niewrażliwość na zginanie. Znakomicie sprawdzi się do oddzielania struktur metalowych, rurociągów czy domów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jaki składnik budynku będziemy izolować. Pianka z otworkami wymaga nieco mniej produktu, natomiast ostatecznie można liczyć na to, że – jest szczególnie oszczędna. Wskaźnik uszczelnienia jest troszkę niższy, ale pomimo to zabezpiecza dobrą temperaturę w mieszkaniu oraz jest prawdziwą przeszkodą dla hałasu. Jeśli zamierzamy ocieplić poddasze, wówczas powinniśmy przemyśleć sobie jej montaż. Warto też mieć na uwadze, że musimy wówczas zatroszczyć się o wymuszony obrót powietrza, ażeby w ogóle nie skraplała się para wodna oraz nie rozwinęła się pleśń. Generalnie powinniśmy kierować się formułą kompromisu pomiędzy ceną, przestrzenią, w jakiej pianka będzie zagospodarowana i oporem termicznym. Na poddaszu pianka PUR powinna posiadać nie mniej niż 10 cm (z zalepionymi komórkami) lub 20 cm (otwartokomórkowa), ażeby spełniała swoje zadanie.

Mocne strony pianki otwartokomórkowej: nadzwyczaj korzystna izolacja w momencie zimy, wspaniałe wychładzanie w ciepłych miesiącach, wygłuszanie dźwięków, „oddychanie” zapobiegające koncentrowaniu się oparów czy wilgoci, atrakcyjna cena, wydajność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Plusy pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie duża niewrażliwość na niesprzyjające warunki pogodowe, nieistnienie mostków cieplnych (znakomita szczelność), budulec niewrażliwy na wpływ ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający struktury, nieznaczny wskaźnik przekazywania ciepła, skuteczna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w pomieszczeniu w jakim kolejne drogi nie dadzą oczekiwanych efektów

Dachy, jakie posiadają wyszukane wzory, niesłychanie ciężko jest ocieplić standardowymi metodami. Wyglądają one bez wątpienia uroczo, natomiast dla brygady budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeżeli planujemy zabezpieczenie poddasza, możemy w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę izolacyjną (koniecznie z otwartymi komórkami). To szczególnie atrakcyjna technika ochraniania przed zimnem oraz ocieplania przestrzeni o chaotycznych kształtach, inaczej z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach trzeba bezwzględnie uprzednio odremontować, by uszczelnianie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę można aplikować bezpośrednio na elementy metaliczne lub dachówkę. Część metalowa nie może mieć korozji, natomiast wszelakie dachówki muszą być nietknięte. Zrealizowanie zabezpieczenia pianką poliuretanową jest o wiele krótsze aniżeli w przypadku innych produktów, przykładowo wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się także gwałtownej erozji, kurzenia, emitowania oparów i szczególnie wolnego schnięcia. Mamy pewność, że izolacja będzie niezawodna przez masę lat, natomiast my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co wypada rzucić okiem? Dowolna firma, która robi uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w obszarze robienia usługi posiadać wszelakie niezbędne papiery, m in. stosowne oznaczenie towaru albo kartę techniczną towaru. Pracownicy muszą mieć ubraną odzież ochronną zabezpieczającą w pierwszej kolejności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Jednocześnie muszą mieć badania medyczne (i badania pozwalające na pracę na wysokości – jeśli jest to niezastąpione) i zaświadczenie po ukończonym kursie BHP.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej o piance izolacyjnej, wejdź w ten odsyłacz – ocieplenie poddasza Włocławek

Strona używa cookies
Ok