Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
30 października, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Nowoczesne oświetlenie kuchni
2 listopada, 2016

Pompy ciepła – rodzaje i cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne należą do urządzeń, które pobierają energię pochodzącą z natury. Wymuszają transfer ciepła z gruntu, powietrza czy wody. Cały mechanizm ocieplania lokalu przebiega zatem w dość prosty sposób. Pompy ciepła posiadają rozległe zastosowanie w budynkach mieszkalnych, schładzania pomieszczeń, chłodnictwie, sektorze spożywczym, ogrzewaniu domów i ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Dzisiaj są wyjątkowo innowacyjnymi urządzeniami łączącymi funkcję grzania oraz ochładzania.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy grzewcze uzyskują energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich oraz dystrybuują ją do zespołu grzewczego domu, np. ogrzewania podłogowego. Wyodrębnia się je ze względu na dwa podstawowe kryteria: wariant dolnego źródła ciepła oraz technikę podnoszenia temperatury oraz ciśnienia. Pompy grzewcze, które uzyskują moc z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy czerpiące z parowania bezpośredniego oraz wody. Mając na uwadze następne kryterium, wydziela się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Mogą funkcjonować w zestawie monowalentnym oraz biwalentnym, inaczej jako jedyne źródło ciepła w lokalu bądź w powiązaniu z kolejnym źródłem, np. kotłem wskazanego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, np. wysokiego domu jednorodzinnego, lecz trzeba prawidłowo sformułować plan dostarczania energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to znacząca jest temperatura poza domem oraz obciążenie pompy. Gdy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, regulator maszyny cieplnej uruchamia opcjonalne urządzenie do otrzymywania ciepła. Zespół alternatywny opiera się w skrócie na tym, że kluczowa pompa ciepła będzie ocieplała bądź chłodziła wnętrza jedynie do wskazanej temperatury. Dogrzewanie przechodzi następnie np. na kocioł olejowo – gazowy. Ów wariant nagrzewania sprawdzi się zdecydowanie w pomieszczeniach z kaloryferami.

Najważniejsze zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki model pompy grzewczej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można znaleźć o nich niemało informacji, np. wpisując w Google hasło „Pompy ciepła Toruń” bądź „Pompa ciepła cena”. Pompa cieplna bazująca na systemie woda – woda ma dwa kluczowe elementy: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej mocnymi stronami są: nieduża destrukcja terenu, niezauważalne uzależnienie od warunków pogodowych, stabilność ciepłoty źródła przez pełny rok, stosunkowo małe koszty inwestycji przy funkcjonujących zasobach wodnych, duży wskaźnik efektywności. Pompa grzewcza gruntowa posiada jednakże dosyć wysokie wymagania co do klasy czerpanej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), znaczne koszty zbudowania studni, pompa głębinowa podatna na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, zrealizowanie badań produktywności studni (dla przekraczających 30 m, należy uzyskać uprawnienie wodno – prawne. Poza tym w przypadku, gdy woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, należy uzbroić pompę w dobry zespół filtrów (natomiast to wytwarza kolejne wydatki).

Może jednak zamontować pompę ciepła solanka – woda?

Pompa tego typu niejednokrotnie jest powiązana z kolektorem gruntowym, przez który biegnie solanka. To właśnie on przejmuje ciepło z dolnego źródła grzewczego. Solanka jest wytwarzana z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet bardzo niskich temperaturach. Generalnie wykorzystuje się trzy warianty kolektora: kolektor poziomy, spiralny lub pionowy (inaczej sonda głębinowa).

  • Kolektor płaski produkuje się z charakterystycznych rurek polietylenowych, które montuje się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego wytrzymałość jest uzależniona od rodzaju ziemi. Im bardziej wilgna oraz gliniasta, tym więcej odda ciepła. Niezależnym źródłem ciepła może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na zbliżonych zasadach. Konkretne jego elementy mają strukturę zakręconych zwojów. Kładzie się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Niewątpliwą zaletą kolektorów poziomych jest nieznaczny wydatek na inwestycję i prostota wykonania. Wadami zaś: uniemożliwienie sadzania drzew ponad kolektorem, osłaniania ziemi nad nim przykładowo asfaltem bądź kostką brukową, obniżenie okresu wegetacji roślin zasadzonych nad nim, obejmowanie rozległej przestrzeni, wyższe wydatki na pompowanie glikolu. Jeśli nie można zainstalować kolektora płaskiego, w takiej sytuacji należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy mają wygląd pociągłej litery „U” i mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą ziemi. Plusem tego rozwiązania jest uniezależnienie od warunków atmosferycznych, wysoka produktywność, znikomy poziom destrukcji obszaru, niższe koszty pompowania glikolu oraz opory hydrauliczne. Praktycznie w ogóle nie można obyć się bez specjalistycznego sprzętu oraz zezwoleń wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Mechanizm sorpcji oznacza wchłonięcie przez jedną ciecz innej cieczy czy gazu. Gdy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po otwarciu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy cieplne sorpcyjne, aktualne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która chłonięta jest przez, przykładowo wodę i podczas tego procesu wygenerowane zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj w fazie doświadczeń jeżeli chodzi o wykorzystywanie ich do nagrzewania budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wykorzystuje się je jako maszyny chłodnicze o niesamowicie dużej mocy. By pompy sorpcyjne działały, muszą bazować na układzie próżniowym.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta kliknij w link – Pompa ciepła cena

Strona używa cookies
Ok