Profesjonalne układanie kostki brukowej Usługi brukarskie i ogrodnicze
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
18 marca, 2017
Depilacja laserowa Trwałe usuwanie owłosienia Laser Palomar Vectus
Depilacja laserowa – sposób na wrastające włoski
19 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, wbrew temu że stanowią fundamentalny składnik łańcucha pokarmowego, niezwykle niekorzystnie oddziałują na kondycję lasów. Przeważnie przebywają na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego szkodników. Korniki znoszą jajka w drewnie. Larwy wyrastają, zaczynają dokarmiać się materią, po czym rozmnażają się. I tak w kółko.

Dla ochrony materiałów z drewna najistotniejsza jest prewencja. Malowanie drewnianych budynków odpowiednimi preparatami to podstawa. W taki sposób redukujemy ewentualność na rozwój szkodników drewna w konkretnym surowcu. W chwili w której odkryjemy obecność insektów w drewnie musimy przedsięwziąć właściwe działania. Zwalczanie korników wymaga rzetelnej analizy, czasu i spożytkowania stosownych metod. Wskazana jest więc konsultacja fachowców w sferze likwidowania szkodników drewna. Na szczęście w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Debatując z właścicielem tej doświadczonej firmy dowiedzieliśmy się kilkunastu ciekawych rzeczy na temat pasożytów drewna i metod ich usuwania. Dziś chcemy Wam to przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszystkie pasożyty w drewnie oznaczane są specjalistycznie ksylofagami. Z języka greckiego ksylon nazywa drewno, a phagein zżerać, stąd nie trudno jest zrozumieć znaczenie tego dość rzadko widzianego sformułowania. Ksylofagi są to robaki w postaci dorosłej, lub larwy które żywią się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony szkodzą one drzewom, ale z drugiej tworzą miejsce dla młodych drzew w lesie. Warto tu stwierdzić, że korniki uderzają w chorowite i wiekowe drzewa. Są zatem szkodnikami wtórnymi, bowiem usuwają z biosfery to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Jednakże ze względu na wielkość ich funkcjonowania robią więcej strat niż pożytku. Popatrzmy tymczasem jakie pasożyty w drewnie możemy przeważnie napotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego małego szkodnika mieści się w granicach 21 mm. Spuszczele przeważnie żywią się drewnem miękkim, czyli drewnem drzew iglastych. Lubią słoneczne miejsca, dlatego niezwykle często można je odnaleźć na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Zostawiają za sobą jajowate otworki.
  • Kołatek domowy – analogicznie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Rozciągłość ciała tego szkodnika wynosi od 2,5 do 4 mm. Ledwie można go go zobaczyć gołym okiem. Mimo niewielkich wymiarów jest w stanie wywołać duże zniszczenie. Kołatek żeruje głównie w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najsłynniejszy pasożyt o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Szturmuje chore drzewa. Ze względu na występowanie konfrontacja z kornikiem jest dość skomplikowana. Najczęściej pasożytuje on na konkretnej partii drzewa. Atakuje również konstrukcje budowlane. Jest on znany na całym świecie.

Jak walczyć szkodnikami drewna?

Najcięższym przeciwnikiem jest oczywiście kornik. Szybkość reprodukcji i ilość powoduje, że usuwanie tego pasożyta nie należy do najprostszych zadań. Ale zastosowanie konkretnych środków chemicznych i stosownych procedur usprawnia batalię z tym owadem.

Strategie likwidowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Dobierane są ze względu na strukturę surowca, na gatunek pasożyta i skuteczność oddziaływania. W tym miejscu zaprezentujemy Wam najczęściej wykorzystywane techniki eliminowania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wdrażana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na ociosaniu silnie zarażonych partii drewna. Metodę fizyczną zazwyczaj łączy się z chemicznym zwalczaniem szkodników. Połączenie tych dwóch zabiegów zupełnie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, opryskaniu, albo iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego specjalistycznymi preparatami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to znacząco zaawansowana technika likwidowania szkodników w drewnie. Fumigacja wymaga okrycia budynku, lub poszczególnego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – nazywana także jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technologii urządzenie rozprowadza fale elektromagnetyczne, które pobudzają cząsteczki wody w drewnie. Drewno nagrzewa się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci ksylofagów mieszkających w drewnie. Ta technika jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najskuteczniejsza pod względem eliminowania insektów.

Podczas pogawędki z przedstawicielem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo agresywne mogą być szkodniki drewna i jak można się przed nimi ustrzec. Zostały nam opowiedziane historie Kontrahentów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Ucząc się na tych przykładach możemy Wam napisać, że podstawową sprawą o jaką dobrze jest zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Sprzedawane w branży środki skutecznie konserwują drewno nie tylko przed pasożytami, ale także przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze inna kwestia – kontrola. Przy pierwszych oznakach napadu kornika warto jest ekspresowo skontaktować się z instytucją zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania rodzaju pasożyta i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o skutecznych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok