Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
17 marca, 2017
Zwalczanie pluskiew - Odpluskwianie - Pluskwa domowa - Zwalczanie pluskiew Warszawa - Usuwanie pluskiew - Dezynsekcja pluskwy
Pluskwy w mieszkaniu – sposoby zwalczania
18 marca, 2017

Czy masz pojęcie, jakie pasożyty drewna można głównie spotkać w Naszym kraju? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady odpowiedzialne za powodowanie znacznych zniszczeń w drewnie. Te insekty można spotkać na każdej części świata. Mnożą się w lawinowym tempie. Egzystują w leśnych ekosystemach, jak i w drewnianych domkach letniskowych. Zdaniem pracowników Lasów Państwowych stanowią jedno z najistotniejszych zagrożeń dla lasów. Pomimo, że ich aktywność robi miejsce dla młodych drzew, to jednak postrzega się te insekty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli pomocników.

Musimy stwierdzić, ze walka z szkodnikami drewna nie jest sprawiedliwa. Współcześnie dostępna technika pozwala na całkowite wypędzenie korników z danego terenu. One tymczasem mogą się przed nami chronić jedynie szybkością reprodukcji. Jednorazowo 1 samica kornika produkuje nawet do 80 młodych. Spoglądając na to, że rozwój młodego pokolenia trwa dwa miesiące, a samic w jednym legowisku jest niezwykle dużo, masowość miłosnych amorów korników jest wielka. Co ważne, korniki zazwyczaj osiedlają wybrane drzewo i nie przemieszczają się z bez wyraźnego powodu. Odżywiają się nim aż do punktu w którym nic cennego dla nich nie zostanie.

Dziś skoncentrujemy się wyłącznie na korniku drukarzu – prawdopodobnie najokrutniejszych pasożytem krajowych lasów i największym wrogiem domów z drewna. Powiemy ci jak wygląda kornik i w jaki sposób się rozmnaża. Zaznajomisz się także z głównymi metodami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Podstawowe informacje o korniku

Kornik drukarz napada na lasy iglaste. Długość jego ciała mierzy około 5 mm. Nie jest więc gigantycznym insektem, chociaż jego aktywność prowadzi do poważnych zniszczeń w drewnie. Korniki preferują jedynie słabe drzewa. Pod tym względem są, jeśli można w taki sposób stwierdzić, dość porządne. Dojrzałe robaki cechują się ciemnobrązową barwą z rdzawym owłosieniem. Młodziki tymczasem są jasnożółte. Korpus kornika ma cylindryczny zarys, a grzbiet wykończony jest czterema szpicami.

Niezwykle wyszukany jest system rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, czyli taki okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, słonecznymi dniami. Samiec tworzy komory godowe do których zwabia kilka samic. Zapłodniona samica formuje korytarze macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 jajeczek. Małe korniki już po narodzinach przystępują do rycia kolejnych partii drewna. Po 2 miesiącach są one dojrzałe do reprodukcji. Łańcuch ten powtarza się wiele razy, aż do zakończenia letnich dni. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak powiada stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego zdania możemy niewątpliwie przełożyć do pasożytów. Co powinno się więc wykonać, żeby uchronić się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o drewniane domy, przede wszystkim należy produkować je solidarnie z standardami. Użycie właściwych technik zabezpieczy kondycję drewna. Przez to korniki nie będą na nim żerować, gdyż będą je postrzegać „za zdrowe”. Po drugie, istotnym punktem ochrony jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten należy aplikować co parę lat) wystarczy, by odciągnąć korniki. Na rynku oferowane są rozmaite preparaty, które można sklasyfikować na solne i oleiste. Kupując odpowiedni środek, kieruj się co najważniejsze typem drewna i swoimi oczekiwaniami. Pogadaj także z ekspertem, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci podtrzymują, że dezynsekcja mikrofalami jest najkorzystniejszą strategią likwidowania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wymienić? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Technologia ta nie zagraża zdrowiu i nie jest trująca. Kolejna sprawa to brak szkodliwego wpływania na konkretny surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna zwalczania korników nie oddziałuje na konstrukcję drewna, w porównaniu z innymi systemami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na rozgrzaniu materiału. Innowacyjna aparatura przesyła mikrofale, które wchodzą w głąb drewna. Pobudzają one tarcie, którego skutkiem jest rozgrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich warunkach zachodzi koagulacja białka w organizmach korników, prowadząca do ich bezpośredniej śmierci. Dezynsekcja termicznausuwa korniki kompletnie. Inne dostarczane techniki to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgorsze pasożyty drewna. Ich działalność jest w stanie wpływać na uszkodzenie drewnianej konstrukcji budynku, co dla nas stanowi bardzo duży kłopot. W naturze również nie są mile postrzegane. Dziś dużo opowiada się o zmasowanym ataku kornika na drzewa wzrastające w Puszczy Białowieskiej. Według bieżących statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym terenie jest martwych. Zwalczanie kornika w tym wyjątkowym miejscu to prawdziwe wyzwanie.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj kolejne usługi firmy Corneco. Przejdź na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok