Pozycjonowanie stron internetowych Wysoka pozycja w rankingu Google kampanie promocyjne
Pozycjonowanie strony www
Styczeń 11, 2017
Wyroby ze skóry naturalnej licowej torby i torebki ze skóry teczki i kosmetyczki ze skóry
Oryginalne skórzane dodatki
Styczeń 23, 2017

Gatunki drewna kominkowego

Drewno do kominka drewno kominkowe Warszawa drewno sezonowane Nadarzyn

Fundamentalne parametry drewna kominkowego

Większość z nas drewno do palenia w kominku nabywa „oczami”. W ogóle nie ma w tym niczego wyjątkowego, ponieważ w taki sposób zachowuje się typowy nabywca. Przenigdy nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie wizualną cechą drewna, tylko istotnymi jego własnościami (o jakich swoją drogą winien poinformować nas handlowiec). Chodzi tutaj głównie o jego twardość oraz wilgoć. Drewno ciężkie będzie się palić nieporównanie dłużej i odda więcej ciepła aniżeli drewno miękkie. Poszczególne typy różnią się wilgocią po wycięciu i po wysuszeniu, co nieraz naprowadza na fałszywy trop klientów. Przykładowo wilgotność wierzby wynosi 180%, a jesionu jedynie 40%. Powinniśmy sprawdzić ważne cechy drewna kominkowego, zatem wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), miarę wody którą trzeba odparować ze świeżego drzewa oraz standardową zwartość. Dla użytkowników kominków znaczące są jeszcze indywidualne cechy, np.
aromat dymu bądź charakterystyczne trzaski.

Jakie drewno do kominka będzie najlepsze?

Drewno do kominka jest oryginalnym typem drzewa, bo musi zrealizować więcej norm niźli drewno opałowe do przepalania w piecykach. Najkorzystniejsze jest drewno liściaste w postaci pieńków lub szczapek. Dlaczego? Drewna iglaste mają niższą kaloryczność, tzn. łatwiej i dynamiczniej się spalają. Kłopotem jest ponadto ilość żywicy, która potrafi poważnie pobrudzić kominek. Na przykład jodła, a właściwie jej odcinki bądź ścinki, idealnie nadaje się na podpałkę. Jeżeli absolutnie nie mamy wyjścia i pragniemy napalić w kominku drewnem iglastym, wówczas połączmy je z którymś rodzajem drzewa liściastego. Rodzaje drewna kominkowego rozdziela się zazwyczaj na miękkie oraz twarde, oczywiście natychmiast po ścięciu wyłonionego drzewa. Warianty miękkie charakteryzują się mniejszą wartością opałową, albowiem mają mniejszą ścisłość oraz ciężar. Inaczej mówiąc odróżnia się kilka nadzwyczaj uznanych drzew liściastych, z jakich jest otrzymywane drewno kominkowe: buk, dąb, śliwa, głóg, brzoza, czereśnia czy topola. Najlepiej sprawdza się twarde drewno buku, jesionu, oraz śliwy.

Atrybuty konkretnych wariantów drewna kominkowego

Buk – jest niezmiernie ciężkie, łupliwe oraz mocne. To najwartościowsze drzewo do kominka, ponieważ posiada niezmiernie delikatną korę, błyskawicznie schnie i odznacza się nadzwyczaj dużą zwartością. Tok spalania biegnie łagodnie. To drewno, które płonie niezwykle leniwie oraz przekazuje dużo ciepła.

Brzoza – błyskawicznie suszy się, lekko się ją rozdrabnia, posiada świetną kaloryczność i jest często dostępna. Po zapaleniu zdobywamy ładny, kształtny płomień.

Grab – ma niezwykle dużą konsystencję, nieznaczną korę oraz stosunkowo szybko suszy się. To drewno jest najłatwiejsze do przepalania w kominku, albowiem nadzwyczaj powoli się wypala. Płomień jest raczej przeciętny, jednakże nagrzewa niezwykle długo.

Dąb – spokojnie się pali, zapewnia sporo ciepła, doskonale nadaje się do wędzenia dań i ma sporą wartość opałową. Bolączką jest długotrwałe schnięcie, toporna kora, przeszkody w przełamywaniu na elementy.

Wiąz – jest podobny do dębu, posiada jednak delikatniejszą korę i łatwiej schnie. Na pewno jest kłopotliwe w rozbijaniu jeśli pochodzi, m in. z przylegających do dróg drzew lub parków.

Jarząb – to nadzwyczaj korzystne drewno kominkowe, oddzielnie występuje epizodycznie (przede wszystkim jako dodatek do innego drewna).

Klon – jest całkiem ciężkie, ma delikatną korę, łatwo paruje oraz łatwo się rąbie.

Jesion – to kolejne świetne drewno kominkowe, które posiada niezmiernie wysoką twardość oraz znaczną wartość opałową. Jest trudny w rozdrabnianiu.

Olcha – musi być bardzo dobrze wysuszona, biorąc pod uwagę jej najważniejsze cechy niełatwo się wypala. Znakomite drzewo do wędzenia dań, bowiem przekazuje im niesamowity kolor oraz zapach.

Osika – ma niewielką ścisłość oraz kaloryczność, jest okazem miękkim. Należy wprawdzie co jakiś czas przepalić nią w kominku, gdyż znakomicie czyści komin ze smoły i z sadzy.

Akacja – to twarde i wysoce kaloryczne drzewo, które posiada znaczną korę. Bez wątpienia jest czynnikiem sprawczym stanów zapalnych śluzówek oraz skóry.

Wierzba – porównywalnie jak topola niezbyt jest odpowiednia na drewno kominkowe. Posiada małą gęstość i skromną kaloryczność.

Drzewa owocowe – mają pierwszorzędną zwartość. Wbrew pewnym opiniom doskonale nadają się do spalania w kominku. Niezwykle cennymi są grusza czy czeremcha. Drzewo owocowe ma lekką korę oraz w czasie spalania produkuje przecudowny aromat.

Warto wiedzieć!

Do palenia w kominku za żadne skarby nie powinno się stosować wycinków drewna, jakie wcześniej było zabezpieczane, smarowane jakimikolwiek syntetycznymi środkami bądź lakierowane.

W którym miejscu najlepiej nabywać drewno kominkowe?

Po pierwsze w nadleśnictwach, tartakach oraz przedsiębiorstwach opałowych. W pierwszej nadmienionej lokalizacji zdobędziemy drewno niesezonowe, zazwyczaj poćwiartowane w duże kloce bądź szczapki (o długości od pół metra do metra). Tu możemy kupić także drewno niższej klasy, tzw. zrzynki. Drewno niesezonowe należy posiekać i składać przynajmniej 1 rok. Odpłatność jest prawie 3 razy mniejsza niż drewna kominkowego sezonowego. Tymczasem w tartakach bądź magazynach zakupimy drewno sezonowe, poćwiartowane na dogodne elementy, jakimi można natychmiast palić. Jeśli interesuje Cię kupno drewna kominkowego w dobrej cenie, wejdź w niniejszy odsyłacz – drewno kominkowe Warszawa

Strona używa cookies
Ok