narzędzia CP
Narzędzia pneumatyczne dla efektywnej pracy
Styczeń 1, 2017
Zettler MZX
American Dynamics, Kantech, Zettler – o gigantach systemów bezpieczeństwa
Styczeń 3, 2017

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy wychodzisz przed swój dom bezustannie widujesz szpetną, beznadziejną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie Cię odwiedzają w ciepłych miesiącach? Nadeszła chwila, żeby to poprawić! Jeśli masz przed swoim domkiem niezużytą połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, wtedy powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto ma doskonałe wyczucie smaku i kompetencje w wykonywaniu takich rzeczy. W Internecie możesz znaleźć dużo inspirujących projektów na piękny oraz interesujący ogród, np. po australijsku, z użyciem skrzynek drewnianych czy palet. Jeżeli zatem marzysz o tym, aby okolica wokół Twojego domostwa nabrała kolorytu i przyciągała zazdrosny wzrok przyjaciół, bezzwłocznie zorientuj się w temacie aranżacji ogrodów.

Co to właściwie jest projekt ogrodu?

Wykonanie wspaniałego i wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru niezastąpionych kroków. Na początku musi zostać utworzony plan wykorzystania przestrzennego. Chodzi tutaj głównie o graficzne jego przedstawienie, które mieści w sobie granice rejonu, oznaczenia informacyjne lub tereny wód. W następnej kolejności przygotowuje się dokumentację fotograficzną miejsca, gdzie ma zostać stworzony ogród i stref przy nim się znajdujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza przygotowuje na tej podstawie wyjątkowy schemat techniczny, jego wizualizację i orientacyjny kosztorys.

Które składowe muszą być dostrzegalne w rzucie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie wykorzystana w skwerze z przytoczeniem określonych gatunków i odcieniem kwiatów
 • Styl nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, a mianowicie wszelakie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Plan gniazd i kierunku instalacji elektrycznej
 • Modele podświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Pozostałe elementy, które będzie można zaobserwować na projekcie zieleńca
 • Kosztorys

Ogród konwencjonalny czy nowoczesny?

Do teraz najbardziej atrakcyjne to zieleńce angielskie, włoskie, oraz zen. Każdy z nich reprezentuje diametralnie nową wizję oraz styl. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na prostotę i niezależność, francuskie – na klasyczne, regularne kontury oraz alejki wiodące przez środek ogrodu, natomiast japońskie – mają imitować przyrodę, zaś nie ją przekształcać. Współcześnie opracowuje się je z ukierunkowaniem na życzenia odbiorcy, mianowicie to jakie on ma koncepcje na spożytkowanie przestrzeni własnej przydomowej działki.

Przykładowe warianty ogrodów

 • Ogrody współczesne – mające, np. płaszczyznę do relaksu i uprawiania sportu
 • Ogrody rodzinne – przystosowane zarówno do wymogów rodziców, jak i najmłodszych. Skonstruowane z ujęciem miejsc na luz, grę albo ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których można odczuć bliskość przyrody (m in. schować się w cieniu drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nastawione przede wszystkim na funkcjonalność oraz mające komfortową przestrzeń spokoju
 • Ostatnio wyjątkowo modne stały się też ogrody skandynawskie, glamour, vintage czy art deco.

Imponujące światło ogrodowe – które zamontować?

Urokiem zaprojektowanego ogrodu można upajać się nie tylko w czasie dnia, ale także nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w optymalne podświetlenie. Fajnym konceptem są ruchome lampy, które możesz postawić w jakimkolwiek miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, pomosty – inaczej szczególnie ruchliwe obszary – powinny mieć stabilne podświetlenie, np. halogenowe. Płaszczyznę spokoju możesz zaopatrzyć w jedną zdecydowaną lampę z żyrandolem. Jeśli w pobliżu praktycznie w ogóle nie ma żadnych źródeł prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać lampy słoneczne. W ciągu dnia zbiorą one energię przechwytywaną ze słońca, zaś po zmroku będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tzw. czujników zmroku, które będą włączały oświetlenie w wybranym momencie czy lamp-automatów z czujnikiem ruchu (uruchamiające się dopiero wtedy, gdy w sąsiedztwie pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Konkludując:

W czasie planowania zieleńców niezmiernie istotne jest dopasowanie wszystkich komponentów, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest albowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, hamak, „pływalnia”, wszystkie dróżki, oświetlenie i daszek muszą ze sobą harmonizować. Jeżeli nie umiesz przenieść własnych koncepcji na rzeczywistość, zaczerpnij z usług projektanta ogrodów. Pewnie w tym, czego Ty właściwie nie masz szansy do końca sformułować, on natychmiast się odnajdzie i zaproponuje Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, że obok wymienionych wcześniej komponentów, należy opracować z nim też asortyment sprzętów do ogrodu, przyborów ogrodowych (np. dodatków do grilla) i wszystkich mniejszych dekoracji. Nie warto zakładać skweru we własnym zakresie, zwłaszcza, jeżeli nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach możesz najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Stawianie altany tylko iluzorycznie jest szybkie, łatwe oraz komfortowe. W końcu możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niż przed rozpoczęciem robót. Osoba odpowiadające za wygląd skweru bierze pod uwagę wszystkie elementy, które będą wywierały nacisk na jego rozwój. Pewnie zabrzmi to trywialnie, przeważnie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok