Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Wznowienie granic działki
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok