obrazki srebrne
Czy dewocjonalia to dobry prezent?
Luty 14, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Natychmiastowe tłumaczenia online
Luty 14, 2017

Wspomaganie ludzi szukającym pomocy to kluczowy cel każdej organizacji. Dzięki zbieranym pieniążkom te instytucje są w stanie zatroszczyć się o każdego, kto czeka na lepszy los. Fundacje w głównej mierze sprawują role dobroczynne i są niezwykle potrzebne w każdym układzie państwowym. Grupują pracowników społecznych, którzy chcą poświęcać swój wolny czas i kompetencje na wspomaganie tych, którym życie przewróciło się do góry nogami. Aktualnie, nowoczesne organizacje, powstają także w celu kształcenia ideologii społecznych, promowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania dzieci i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak sama nazwa sugeruje fundacje wspierają innych wykorzystując własny majątek. Założycielami często zostają osoby, które zgromadziły już solidny fundusz i zamierzają się nim dzielić. Czasem jednak zdarza się, że instytucje z braku niezbędnych środków ekonomicznych nie są w stanie dalej spełniać swoich zadań. Od paru lat każdy z nas ma okazję wspierać fundację oddając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiedni wniosek w corocznym rozliczeniu podatkowym także i Ty masz możliwość pomóc.

Jak przeznaczyć jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie oddać jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia mechanizmu „przeznacz jeden procent podatku na opp” ma korzenie w roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku mają możliwość utrzymywać wybraną przez siebie placówkę interesu publicznego w bardzo rozsądny sposób. A wybór jest szeroki – od fundacji funkcjonujących na korzyść praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niesamowicie przyjazny. Po obliczeniu należnego podatku w jednorocznym zeznaniu skarbowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS pewnej placówki. W tymże polu wolno określić również wielkość udzielanej sumy, mając na uwadze, że nie może ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeśli wyliczamy podatek należny na kilku formularzach mamy możliwość wręczyć tą sumę adekwatnej liczbie fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób wyjaśnia kto jest w stanie przeznaczyć 1% swojego podatku. Są to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od osób ewidencjonowanych, podatku linearnego w wielkości 19%. Są to także osoby pobierające wpływy z odpłatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto indywidualnie opłaca zaliczkę na rzecz podatku. Często ludzie zadają pytania co do stanu osób prawnych. Akurat w tym przypadku prawodawca nie przyzwala osobom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z tego instrumentu mają możliwość natomiast korzystać emeryci. Wystarczy, że na bazie aktualnego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która uzyskała wiek emerytury osobiście odda zaświadczenie podatkowe. Co do warunków wysłania 1% podatku na korzyść OPP, najważniejsze jest dostarczenie formularza na czas. Jest to maksymalnie 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dana stawka będzie większa niżeli 1% podatku, formularz nie zostanie przyjęty. W każdej sytuacji należy porządnie zweryfikować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym wniosku.

Czym są OPP?

Nie każda organizacja ma możliwość otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można oddać 1% podatku, powinna wykonywać zadania w zakresie interesu publicznego Jednocześnie musi przeprowadzać swoją działalność jawnie, co wiąże się z obowiązkiem udzielania danych o motywach wydawanych środków z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie będzie mianowana w każdym razie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią jednakże spółka kapitałowa wezwana w celu niepołączonym z realizowaniem działalności gospodarczej, jeżeli realizuje przez przynajmniej 2 lata inicjatywy w obszarach tzw. interesu publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, utrzymująca dzieci w śpiączce, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Mały czyn, a tak dużo robi. Prawdopodobnie 1% to nie duża liczba, ale nawet tak niewielkie wsparcie pieniężne, może być punktem zwrotnym dla ludzi i stworzeń, którzy czekają na nowe możliwości. Rozliczając się co roku z US nie zapominajmy o przekazaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, bowiem i tak te pieniądze oddajemy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma zebrana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie wiele instytucji mogło zasilić swoich wychowanków. Przekaż 1% podatku na OPP i podaruj komuś chwile radości.

Poszukujesz instytucji pożytku publicznego, której chcesz wręczyć swój 1%? Przeszukaj kompletną bazę fundacji i wypełnij z nami swoje zestawienie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok