kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
Z czym warto iść do notariusza?
Kwiecień 15, 2017
wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
Kwiecień 18, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z męczącym wypełnianiem tęgich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Bez wątpienia ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, własnoręcznie w sumie nie przygotowuje jakichkolwiek papierów i stąd nie zarabia mało (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

„Buchalteria” jest najważniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, kiedy jest dokonywana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym pokoju. Do jej kluczowych powinności zalicza się: sporządzanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, weryfikowanie danych, wstawianie informacji do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań dla przeróżnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma szansę jednocześnie z nabywaniem zdolności zabiegać o awans w firmie. Bez wątpienia najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o przepływ środków pieniężnych w firmie. Poza tym zajmuje się kwestiami oficjalnymi, steruje pomocnikami oraz ma zawsze na oku rozrost własnego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę również utworzyć własną działalność gospodarczą, a więc prowadzić swoje biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednakże przydatna jest licencja Ministra Finansów – należy udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po zrealizowaniu określonych studiów). Aby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości nie jest takie oczywiste. Należy bezwzględnie znać konkretne regulaminy, razem z takimi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa powinna mieć zatem wszechstronną wiedzę, gdyż na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse firmy. W takim przypadku niezbędne jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse bądź rachunkowość (kierunki na poszczególnych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, ale o stosowną wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie możemy zyskać na pozostałych specjalnościach. Potem księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności uzyskanych dzięki praktyce, powinna posiadać także zdolności „wrodzone”, m. in. pilność i pracowitość w pełnieniu wszelkich powinności. Jeden błąd w księgach niekiedy może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich mamy do czynienia ze sporym transferem środków finansowych), ale także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z obszaru sporządzania księgi dochodów i wydatków (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, jak również projektowania podsumowań, np. dla urzędu skarbowego. Należałoby mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby działającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i szlifowanie predyspozycji. Generalnie, stopnia magistra jest tylko bazą do wykonywania tego zajęcia, natomiast długie praktyki tym, czym powinniśmy pozyskać ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnio nadzwyczaj rozpowszechniona stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Konsumenci absolutnie nie muszą opuszczać budynku lub placówki, ażeby ich sprawy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i odbiera wszelakie materiały do wyliczeń. Czasami może także zostać w firmie, którą obsługuje oraz tam niezwłocznie uporządkować dokumenty.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest dobrym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w tej specjalizacji i w zasadzie nie chcą obecnie podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego łączy się jednak z wieloma warunkami, przykładowo dużymi wkładami finansowymi. Koszt założenia oddzielnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony szczególnie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie dużo droższe niż na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można komfortowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej atrakcyjnym wyjściem, zwłaszcza, gdy świeżo zaczynamy przygodę z własną firmą. Do założenia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie naszej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można wyznaczać Interesantom przypadkowym opłat, np. takich, jakie zaobserwujemy w taryfikatorach różnych firm. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz charakterem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Powszechnie przeprowadza się podział na ilość druków.

Jeżeli pragniesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu – Księgowość Toruń

Strona używa cookies
Ok