Sklep internetowy przygotowany przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i e-księgowość
21 września, 2020

Optymalizacja stron WWW

WordPress zapewnia sporo funkcji jeśli chodzi o tworzenie stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają strony, które można w prosty sposób rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji stron WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze określa czas, którego wymaga przeglądarka, aby w zupełności wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak mała wartość punktowa może wywołać jej obniżenie. To co przydatne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, które oddziałują na taki albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy wymagają naprawy. Dla przykładu warto pomniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron WWW na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej funkcjonalne, ze względu na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Analizuje stronę ze względu na jej działanie. Analizuje między innymi czas wyświetlenia witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do poprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, zrozumiałość języka lub wyraźna struktura.

Następny parametr – best practices – analizuje funkcjonalność witryny WWW pod względem działań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, sprawy techniczne jak odpowiednie rozmiary wyświetlanych grafik albo dobre zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę również pod kierunkiem SEO. Sprawdza na przykład wykorzystanie opisów meta albo atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie badać, czy strona zawiera funkcję aplikacji offline oraz czy właściwie działa w wersji uproszczonej. Tak szczegółowy audyt pokazuje niedociągnięcia, które powinno się poprawić w kierunku optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w przeciwieństwie do Lighthouse oraz Page Speed Insight koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia strony oraz metoda pokazania jej na telefonach. Test My Site tworzy dokładny raport wskazujący co trzeba naprawić. Dla przykładu odnajduje zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site pokazuje także ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do wymagań użytkownika, np. działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak szybka metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia dodatnio oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki do optymalizacji stron WWW na WordPressie

Obok narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie można wykorzystać także zaprojektowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do darmowych oraz płatnych wtyczek, które zawierają sporo ciekawych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu dodawanie usprawnień, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki redukowane są nieużywane znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, w ten sposób skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka sprawdza strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta opisów i parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje dobrze wykonane elementy oraz takie, które trzeba zmienić w treści, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą tworzonych reguł podnosi wydajność witryny dzięki czemu wczytuje się ona o wiele szybciej. Kieruje budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem oraz na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zapisuje pliki statyczne w trakcie pierwszego wyświetlenia strony, a przy kolejnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok