Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów
15 sierpnia, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
19 sierpnia, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie zimnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Ponadto powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, kiedy istnieje ryzyko, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym okresie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest rozważyć wszczepienie implantu zęba. Jest to niezbędne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie prawidłowości w żuchwie i jest absolutnie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie ozwiercielda ząb, ale też wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem stomatologicznym można zastąpić nie kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg implantacji.

W pierwszej fazie odbywają się dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio wybrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i trwa zaledwie 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest mocowany do kości i nakładki porcelanowej albo innego materiału, który przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Umów się na wizytę już teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, by uprościć zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zwykle decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto chirurg stomatolog przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z idealnym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła ponad normę przykryły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby w trakcie uśmiechania się widoczne były perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi dokładnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, by je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły żeby je rozdzielić. Bywa tez tak, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i scalenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko w odpowiednio zaopatrzonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin należy wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do bólu oraz groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z powikłaniami. Na wstępie należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być trudności z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te wady są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do wizyt u stomatologa. Mimo, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy konieczność ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia daje nam liczne możliwości leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostatecznym sposobem na uratowanie zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna wykorzystuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. Później odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następną fazą jest zwichnięcie zęba tak, aby zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach umieszcza szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok