Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna drewniane Toruń montaż
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Meblowanie mieszkania -meble nowoczesne
1 września, 2020

Usunięcie zęba równa się z koniecznością jego zastąpienia, żeby nie doszło do nowych dolegliwości. Sąsiednie zęby i zęby przeciwstawne wymagają wsparcia, inaczej one same mogą się przesuwać,  a ostatecznie wypadać. Z tego względu wskazane szybko wypełnić lukę. Pośród przeważnie wykorzystywanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, które posłużą za oparcie dla filarów mostu. Ten rodzaj wypełnienia może więc być zastosowany jeśli brak wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób zastąpić do 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są znacznie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do protez ruchomych. Chociaż wielu pacjentów obawia się drobinek pokarmów przedostających pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że dobrze dostosowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto rozważyć kupno mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się prostą budową. Składa się z 2 filarów, które zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, co zasłania brak zęba. Są dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na uprzednio graniczące zęby, czasami bywa również tak, że filarami okazują się implanty . Taki rodzaj mostu jest niezwykle trwały i wykorzystywany w większości klinik stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w jakich koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej wykorzystywana, dlatego że jest mniej trwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z kilku odrębnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – zazwyczaj ze stali, a czasem na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z jakiego przygotowywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przed dentystów jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba lub zębów, ale nie mogą wydać na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zlikwidować widoczną lukę i zahamować wzmagające się chwianie się zębów sąsiednich i wstrzymać utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej działa w ten sposób, że odzyskujemy właściwy podział sił w ciągu żucia i odpowiednie funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na odkładające się w luce pozostałości jedzenia. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do podtrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zniszczenia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza i badania, które pozwolą stomatologowi ocenić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest dobrą opcją, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeśli według planu oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. Według tego stomatolog musi je oszlifować, aby następnie możliwe było idealne dopasowanie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny w przypadku oparcia mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już gotowe, kolejnym krokiem wykonania mostu jest pobranie odpowiednich wycisków. Dzięki nim, stomatolog protetyk wykona indywidualnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem mocuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów na raz i odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i komfort.

Protezy zębów  Toruń

Strona używa cookies
Ok