Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
Marzec 14, 2017
Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Precyzyjne technologie usuwania cellulitu
Marzec 17, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, jaka nie zauważyłaby karetki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko z powodu charakterystycznego dźwięku, który wywołuje na drodze, lecz też ze względu na powagę sytuacji. Sanitarka na sygnale zdradza albowiem jedno: w środku jest ktoś bardzo chory, potrzebujący natychmiast pomocy, gdyż w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – faktycznie – są niezastąpieni, jednak kierowca ambulansu również odgrywa ważną rolę. Co faktycznie robi? Inaczej mówiąc: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W zasadzie jego celem jest zawożenie schorowanych osób, które wymagają błyskawicznej pomocy albo terapii, do szpitala lub innej instytucji leczniczej. Dostarcza także wyroby medyczne, które potrzebują profesjonalnych warunków transportu. Kierowca pogotowia przejmuje zawiadomienia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni przekazują mu informacje, w jakie miejsce musi się pilnie udać, ile pacjentów wymaga pomocy etc. Jeśli kieruje sam oraz natrafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również sanitariuszom umieszczać rannych w sanitarce (przy pomocy noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Niewątpliwie oprócz zapewnienia pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy pogotowia, żeby odstępował od wykonywania impulsywnych manewrów na trasie. Kluczowym celem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest zawożony do szpitala. Kierowca kierujący karetką jest zobowiązany do utrzymania jej w nienagannym stanie technicznym, w schludności oraz w gotowości do bezzwłocznego wyjazdu do pacjenta. Za każdym razem musi obowiązkowo podtrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Gdy jedzie już pojazdem, musi dość wcześnie zasygnalizować pozostałym kierowcom, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy akustyczne oraz świetlne. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej ukończyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle zacząć pracę w takim zawodzie. Takie szkolenia są oferowane przez ośrodki kształcenia kierowców. Trzeba mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, dokument od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu auta, a także posiadać przydatne dyspozycje psychiczne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po tymże fachu. Należałoby początkowo upewnić się, że posiadamy dobrą wiedzę z wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu ma styczność z chorymi zakaźnie, więc pogorszyć się może również jego zdrowie. Prócz tego jest narażony na silny stres w czasie prowadzenia pojazdu. Występuje wyraźne zagrożenie, że ulegnie wypadkowi wyjeżdżając z pacjentem z niezwykłą prędkością. Poza tym kierowcy asystują przy wnoszeniu chorych do szpitala bądź analogicznych jednostek. Może to doprowadzać do kontuzji kończyn, ramion albo kręgosłupa. Co ważne – praca nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu prawdopodobnie przyjdzie zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są trudne sprawy życiowe chorych, z którymi kierowcy pogotowia mają kontakt regularnie.

Nierzadko mocno wpływa to na ujemne samopoczucie, jest przyczyną apatii albo przynajmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia dobrze jest ukończyć kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy gwarancję, iż pochłania nas tylko niniejszy zawód oraz jesteśmy odporni emocjonalnie.

Na jakie trudności są wystawieni kierowcy ambulansów?

Szczególnie na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie karetki z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), kłopotliwe skutki oddziaływania preparatów czyszczących, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie potrafią egzystować, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję podczas prowadzenia samochodu, noszenia rannych. Szczególnie ważnym (oraz również negatywnym) elementem jest styczność z umierającymi pacjentami bądź zmarłymi, co zwiększa zasadniczo stan napięcia wewnętrznego. Kierowca karetki może również ulec kolejnym urazom, przykładowo tym, jakie przysporzą sami pacjenci. Dzieje się tak w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu waha się w obrębie 3.000 zł brutto i jest uzależnione od rozmaitych czynników, przykładowo stażu pracy, zdolności majątkowych szpitala lub regionu. Pracodawca zwraca specjalną uwagę na wiedzę oraz umiejętności, które zatrudniony mógł wypracować wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki można zdobyć wyłącznie na specjalnym szkoleniu, a przełożeni spoglądają na nie łaskawym okiem. Najczęściej do spełniania niniejszego zawodu jest niezbędne średnie wykształcenie oraz dobrze zaopiniowane psychotesty. Każda czynność kierowcy karetki jest pracą indywidualną, innymi słowy, że wyłącznie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców pogotowia? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok