Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci w domu, czy w sali zabaw?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależne jest w głównej mierze od techniki prowadzenia pojazdów. Niezwykle często gorączkowe i bezmyślne zachowania na jezdni są przyczyną wypadków i narażają innych na niebezpieczeństwo. Najpoważniejszym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy dość często przeceniają możliwości swoich samochodów i jeżdżą na granicy ryzyka. Zachowania takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na polskich drogach, która nierzadko jest przyczyną tragedii. Obecnie największym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków organizujących kursy jazdy defensywnej jest rozwijanie świadomości młodych kierowców w przedmiocie przewidywania zagrożeń drogowych i zamiarów innych uczestników ruchu. Szerzenie idei jazdy bezpiecznej to konieczność w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Podpowiemy Tobie zatem jak jak zachowywać się na drodze kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Zawsze przed, długą podróżą upewnij się czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Bardzo często przyczyną wypadków są kwestie pochodzące z złej kondycji samochodów. Bardzo niebezpieczna jest awaria auta na ruchliwej drodze, gdy kierowca nie ma szansy ucieczki z jezdni. Pewnym rzeczom możemy jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Rozpocznij od kontroli ciśnienia w oponach i oceń ich stan. Sprawne opony samochodowe zabezpieczają przed wypadnięciem z jezdni i zapewniaj lepszą przyczepność. Następną tak samo ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zatroszcz się także o mocne hamulce, dzięki którym nie zderzysz się z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj także stan płynów eksploatacyjnych. zanim odpalisz samochód wyczyść lusterka i szyby, by móc dobrze obserwować drogę i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna zaczyna się tak naprawdę w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na styl jazdy. Nim ruszymy w podróż warto jest poznać całą trasę, by nie spotkać niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z źle obranej drogi. Wiedza o standardowych na konkretnym odcinku drogi zagrożeniach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca musi także zatroszczyć się o właściwą pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by utrzymywać poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposóbi w dalszej kolejności ustaw lusterka w taki sposób, by ledwie było w nich widać bok samochodu. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. Podczas dalekiej podróży istotny jest komfort klimatyczny. Wybierz optymalną wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej bardzo ciepło. Przegrzanie samochodu może mieć wpływ na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie luźne elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub znajdujące się w bagażniku opakowania z płynami eksploatacyjnymi powinny być przywiązane do boków, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia pojazdu. Wykonanie tych wszystkich zadań lepiej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Zazwyczaj zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Z drugiej strony, czy umiemy wydobywać z tych obserwacji sensowne wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy mówią o zasadzie ograniczonego zaufania. Na co dzień wdrożenie tej zasady jest niezwykle ważne i zwiększa poziom bezpieczeństwa na drogach. Rzecz jasna nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć nagłą zmianę pasa ruchu, czy skręt pojazdu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, jak zmiana kanału radiowego, możemy lepiej ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, żeby samemu dużo wcześniej komunikować innych uczestników ruchu o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być wciśnięty na długo przed obniżeniem prędkości. Jadąc blisko sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach oznacza, że w krótkim czasie dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, w szczególności przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by nie doprowadzić do zderzenia z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr wcześniej. I co bardzo ważne, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twojego zachowania!

Nie zbyt często mamy szanse na kompletne przetestowanie najczęściej występujących sytuacji na drodze. Okrojony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz więcej ośrodków szkoleniowych dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz odkryć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć kulturalnie. Wiele szkół doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co silniej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawy szkolenia. Mało czy dużo, do Was należy ocena. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli czekasz na najbliższy kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: jazda defensywna.

Strona używa cookies
Ok