Forum akwarystyczne Ryby akwariowe Opisy ryb i roślin akwariowych
Profesjonalny serwis akwarystyczny
2 lutego, 2017
Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony
Pojazdy uprzywilejowane kursy
8 lutego, 2017

Zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

System gospodarczy dla osób niepełnosprawnych nadal nie jest interesujący. Najczęściej pracodawcy, którzy mają do wyboru pracownika „normalnego” i „chorego”, zatrudnią tego pierwszego. Nawet wówczas, kiedy ów drugi ma niższe kwalifikacje, np. niedostateczne wykształcenie albo brak doświadczenia. Taka postać rzeczy negatywnie „odciska się” na osobach, które mają wielorakiego rodzaju dolegliwości. W konsekwencji praktycznie w ogóle nie pragną iść do pracy, „egzystują” z samej renty oraz są mechanicznie „wypierane” na margines. W RP „nieszablonowość” do tej pory czas zestawia się z czymś niedobrym, nieznanym, nieakceptowalnym. A przecież osoby np. z dysfunkcją słuchu, zgodnie z prawem, w ogóle nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w wariancie zewnętrznego rynku pracy. Czy istnieje dla nich jakaś propozycja? Gdzie powinny przybyć po pomoc? Czy istnieją jakiekolwiek prawdziwe metody ich zatrudnienia?

Fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Jedną z dróg aktywizacji osób niepełnosprawnych jest zatrudnianie wspomagane. Wspomniana idea rozwinęła się w Ameryce w latach 60. oraz 70. XX wieku. W naszym kraju zaczęto ją realizować dopiero w 2001 roku. Dzisiaj sporo fundacji przyjmuje taką formę pomocy w odniesieniu do osób z dolegliwościami. Na czym ona szczegółowo polega? Instruktor pracy i konsultant zawodowy znajdują ewentualnego pracownika oraz zleceniodawcę. Istotne są tutaj dyspozycje ewentualnego pracownika, warunki, jakie jest w stanie zagwarantować chlebodawca, zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia oraz wymiar czasu pracy. W następnej kolejności osoba z orzeczeniem przechodzi właściwe badania u lekarza medycyny pracy oraz trening z reguł bezpiecznej pracy (są one przygotowywane przez zleceniodawcę). Szkoleniowiec pracy absolutnie nie ma wyłącznie wyłonić obszaru, w którym będzie ona pracować, ale również przygotować resztę pracowników wyselekcjonowanej firmy na powitanie nowego. Poza tym informować jak wygląda dojazd do firmy i ułatwić mu start w nowym towarzystwie. Planem instruktora pracy jest jeszcze likwidowanie pojawiających się dylematów pomiędzy właścicielem i pracownikiem.

Drugim typem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie posiadają niezwykłe prawa. W specjalny sposób podchodzą do osób z dysfunkcjami, czyli: zabezpieczają im należyte realia pracy (na każdym kroku zmodernizowane do typu oraz stopnia niepełnosprawności), opiekę sanitarną oraz hospitalizacyjną (wyjazdy rehabilitacyjne). Wspomnianym zakładom przysługują preferencje skarbowe, bonifikaty oraz dopłaty (wnioski przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Rozmaite organizacje pożytku publicznego współdziałające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych współdziałają z ZPCh. Instruują swoich wychowanków relacji z chlebodawcą, przystosowywania się do innej sytuacji w życiu i suwerenności.

Należałoby napomknąć jeszcze o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na jakich podopieczni organizacji pożytku publicznego mają okazję pielęgnować swoje predyspozycje oraz zamiłowania. W wybranych fundacjach jest nie mniej niż kilka typów takich pracowni, przykładowo pracownia aktywności twórczej, pracownia krawiecka, pracownia rozwijania umiejętności społecznych bądź pracownia rehabilitacji ruchowej.

W jakich miejscach poza tym osoby ze stopniem niepełnosprawności mogą szukać pomocy?

W jakichkolwiek miejscach, w jakich tworzone są zajęcia, praktyki, instruktaże, warsztaty, porada prawna oraz terapeuty. Wielokrotnie organizacje pożytku publicznego zajmują się aktywizacją z dysfunkcjami w owym charakterze. Są najatrakcyjniejszym miejscem, w jakim opisywane osoby mają szansę poprawiać swoje zdolności, pozyskiwać wiadomości, uczyć się współistnieć z pozostałymi osobami i otrzymać ochronę w odszukaniu stałej pracy. Obrazowo w dziale zajęć niepełnosprawni mają sposobność uczęszczać w: kursach informatycznych, zawodowych, e-learningowych, zdolności międzyludzkich i w zakresie znajomości prawa. Ćwiczenia z doradcą w obszarze drogi zawodowej mają za zadanie wzmocnienie osoby z trwałym kalectwem w obrębie wyszukiwania ścieżki zawodowej, zmianie preferencji zawodowych, wybieraniu szkolenia, tworzenia CV i LM albo we właściwym wynajdywaniu ogłoszeń. Bardzo istotne jest także to, iż organizacje pożytku publicznego oraz różne pokrewne struktury socjalne, mogą otrzymać 1% podatku od rodzimych wyborców. Jakiekolwiek otrzymane finanse są pozostawiane tylko na wsparcie osób z inwalidztwem lub niepełnosprawnością. Trzeba podkreślić, że w RP istnieje coraz wyższa wiedza, iż z wykorzystaniem wspomnianego drobiazgu można rzeczywiście kogoś wspomóc.

Pośrednictwo pracy to kolejna droga, z jakiej mają możliwość skorzystać osoby np z dysfunkcją słuchu. Chodzi tutaj bynajmniej nie tylko o fundacje, tylko różne pozostałe instytucje otwarte dla wszystkich. Najczęściej interesują się angażowaniem „zwykłych” osób, natomiast przy okazji mają oferty dodatkowe. Chodzi tu o opisywane oferty pracy dla niepełnosprawnych, jakie są dobrane do ich kwalifikacji. Jeżeli planujesz uzyskać większą ilość informacji na ów temat, kliknij w ten odnośnik – Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

Strona używa cookies
Ok