tanie banery banery reklamowe banery Łomża
Banery reklamowe są podstawą działań marketingowych
13 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
Z czym warto iść do notariusza?
15 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

Jeżeli od blisko czterech miesięcy na rachunku rozliczeniowym zupełnie nie zostały zaksięgowane alimenty na córkę, mamy szansę podjąć adekwatne kroki, ażeby je znowu dostać. Niestety wielokrotnie przeróżne sytuacje życiowe pokazują jak jest to uciążliwe oraz ile można jednocześnie mieć niespokojnych dni. W przypadku zaakceptowania ugody fundusze muszą zawsze docierać cyklicznie. Jednakże w sytuacji wyroku – zwyczajnie nie tak to się toczy. Niedługo po orzeczeniu wyroku byli partnerzy niejednokrotnie nie planują ze sobą „polemizować”, i bywa jeszcze tak, że któreś z nich zmienia miejsce pobytu, np. zaczyna przebywać za granicą. Próbują to wytrzymać oboje i dziecko, jakie musi mieć dostarczone przyzwoite warunki bytowania. Alimenty nie są „pozorem”, za pomocą którego mamy szansę zaspokajać subiektywne zachcianki. Są zagwarantowane wyłącznie dla dziecka. To niepełnoletnie dziecko jest faktycznym odbiorcą tychże środków pieniężnych nawet w takich okolicznościach, gdy świadomie nimi nie rozporządza. Jak na przykład coś wskórać w sytuacji, kiedy przez dwa miesiące nadeszło parę groszy z racji alimentów na małe dziecko?

Na początku musimy porozmawiać z byłym małżonkiem, nawet jeżeli jest to niezmiernie wymagające. Naprostowanie sytuacji na samym początku dopuszcza opcję obrania późniejszej koncepcji. Jeżeli to bynajmniej nie poprawia sytuacji, spotykamy się z brutalnością czy lekceważeniem, musimy wynająć fachowego adwokata, który zainteresuje się trapiącą nas sytuacją z dbałością o wszystkie szczegóły. Powinna to być oddana osoba, zatem taka która zaangażuje się, będzie wspomagać nieprzerwanie i wyłoży wszystkie niedogodności prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Możemy otwarcie dobrać komornika, u jakiego złożymy pismo. Trzeba kierować się umiejscowieniem kancelarii i sumą petentów, których komornik musi koniecznie obsłużyć we własnym „rewirze”. O detale wystarczy spytać własnego prawnika, który stwierdzi, które pracownie będą potrafiły sprawnie przystąpić do zajęcia mienia… oraz są nieopodal byłego partnera. Musimy tutaj wprowadzić wszelkie wiadomości, jakie posiadamy o poprzednim małżonku – oznaczenia kont bankowych, dane o posiadanych samochodach, papiery wartościowe, miejsce pobytu, NIP oraz informacje na temat zajmowanych nieruchomości. Innymi słowy, jeśli wiemy, że były mąż posiada konkretny kapitał (niekiedy ten zajadle kamuflowany), powinniśmy wszystko zgłosić.

Nieefektywna egzekucja nie jest zgodna z tym, iż nie mamy obecnie jakichkolwiek możliwości na odzyskanie zasobów finansowych. W wypadku, kiedy spełniamy kryteria dochodowe, jesteśmy w stanie zabiegać o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nadaremna to inaczej mówiąc nieuzyskanie alimentów na córkę przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte odpowiednie działania w odniesieniu do dłużnika. Na początku były mąż będzie powołany na potrzeby wyjaśnienia sprawy. Musi obowiązkowo skrupulatnie przedstawić swoją sytuację osobistą i materialną, m.in. motywy niewypłacania alimentów. Jednocześnie będzie od niego żądane przedstawienie oświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy były mąż nie ma pieniędzy z tytułu wykonywania pracy lub nieskutecznie szuka miejsca pracy, musi koniecznie wpisać się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi również zgodzić się na propozycję pracy, bo w przeciwnym przypadku zostanie uznany za „wymigującego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeśli prowadzi firmę, jaka „nie zarabia na siebie”, także musi się zarejestrować, ale w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były partner przeprowadza wszelkie te czynności (to znaczy „współdziała”), w zasadzie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli pieniędzy wciąż nie ma. Adekwatne procedury wprowadza się wtedy, kiedy poprzez przeszłe 6 miesięcy nie zapłacił on więcej niż połowę alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeśli były mąż nieskończenie uchyla się od pokrywania alimentów na małe dziecko, w końcu zostaje dłużnikiem ściganym przez prawo. W owej sytuacji należy oddać wniosek o ściganie za oszustwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu po prostu o „nieprzerwaną niealimentację”, a więc takie sytuacje życiowe, gdzie były mąż zupełnie nie pragnie pokrywać, alimentów, bo „ma taki kaprys” oraz w sumie nie ma jednocześnie najmniejszych racjonalnych argumentów (wszystko powinien wytłumaczyć nam nasz prawnik). Ponadto powinniśmy oddać formularz do starosty, by zarekwirowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” oraz wpisano go do BIG. Nie będzie miał szansy zaciągnąć w ogóle kredytu z banku, prócz modnych chwilówek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Skoro dobrze wiemy, że wierzyciel z pewnością posiadał kapitał, tymczasem przekazał go jakiemukolwiek członkowi rodziny, w takich okolicznościach mamy szansę wnieść odpowiedni pozew: skargę pauliańską (o której informuje kodeks cywilny) lub zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma na celu ograniczyć zaspokojenie praw wierzycieli. Powinniśmy także postulować o „alimenty od rodziców byłego męża”, skoro on nie jest kompletnie w stanie ich wypłacać.

Jeśli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w link obok – Adwokat Toruń

Strona używa cookies
Ok