adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
Marzec 30, 2017
skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Marzec 31, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest finansowanie dziecka aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, zaś w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych obowiązek ten mówiąc w skrócie nie zanika właściwie nigdy. Póki dziecko absolutnie nie jest w stanie zapewnić sobie normalnego bytu, a mianowicie zagwarantować sobie wszystkich potrzebnych środków do życia, wtedy właśnie rodzice muszą spełniać owy obowiązek. Tylko w sytuacji, gdy kapitał dziecka jest duży i może mu zagwarantować dobre warunki materialne, wtedy rodzice nie powinni płacić żadnych alimentów. Niemożność dziecka do indywidualnego zarabiania na siebie jest decydującym warunkiem orzekania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie na wstępie sprawa rysuje się nam w taki sposób, iż któreś spośród rodziców przychodzi do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na jednego z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Omawiane zobowiązanie zachodzi od czasu narodzin potomka aż do czasu, kiedy będzie ono potrafiło żyć samodzielnie. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest równorzędne z ukończeniem 18 lat i odebraniem dowodu osobistego. W gruncie rzeczy żaden regulamin nie pokazuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia będzie z pewnością przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, ponieważ był on pewny, iż ukończenie przez dziecko 18 lat jest tożsame z zarzuceniem ich pokrywania. W toku dyskusji wychodzi na jaw jednak, że dziecko uczęszcza do szkoły policealnej lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało szansy się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, np. fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest parę sytuacji, jakie absolutnie nie zwalniają rodziców z obowiązku uiszczania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z równorzędną niemożliwością oddzielnego utrzymania się. Niewątpliwie w pierwszej chwili partnerzy razem współdziałają we wszystkich materialnych rzeczach, więc jeżeli któreś spośród nich zarabia sporo oraz może małżonka utrzymać, wówczas rodzice w ogóle nie powinni już finansować dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją przeciwległą – partner wcale nie potrafi zagwarantować środków finansowych obojgu – wówczas rodzice są zobowiązani pomóc. Czasami sprawa jest natomiast tak skomplikowana, że pomoc fachowej kancelarii jest wręcz obowiązkowa.

Alimenty powinni pokrywać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, jakie nie jest w stanie samo finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia powód wspomnianego stanu rzeczy, m in. kiedy syn nadużywa napojów alkoholowych czy przyjmuje twarde narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją cielesną albo intelektualną są zobowiązani utrzymywać rodzice. Niekiedy do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy krótko mówiąc nie zamierzają chorego dziecka „sponsorować” i podejmują się wszelkich czynności – bez wątpienia cynicznie – ażeby nie uiszczać alimentów oraz wyswobodzić się od „ciężaru”.

Dorosłe dziecko musi otrzymywać alimenty też wtedy, kiedy skończyło 18 lat, nie uczy się, nie pracuje oraz krótko mówiąc nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeżeli pragnie otrzymać alimenty od matki lub ojca, musi obowiązkowo ujawnić, że jego sytuacja materialna jest fatalna, m in. żyje w niedostatku.

Alimenty na sto procent zyska każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, przykładowo w szkole ponadgimnazjalnej albo na uniwersytecie. Tak naprawdę, tak długo jak dziecko uczy się jeszcze, rodzice mają obowiązek płacić alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednej sytuacji – kiedy córka, pomimo że uczy się – może samo się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Oboje rodzice w ogóle nie powinni regulować alimentów wtedy, gdy dziecko ma takie dochody, że potrafi opłacić wszelkie koszty życia, np. opłacić mieszkanie, wyżywienie, podłączenie do Internetu i inne potrzebne do zwyczajnego funkcjonowania rzeczy. Wpływem mówiąc w skrócie nie musi koniecznie być w tym przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz także renta rodzinna, stypendia zdobywane na uczelni wyższej albo dochody otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Niekiedy w rezultacie zatargów z którymś z rodziców dochodzi do rozprawy w sądzie. Syn wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia oraz konkuruje z rodzicami, gdyż ma zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu i nie posiada faktycznie środków do życia.

Omawiane zobowiązanie ustaje niekiedy przed osiągnięciem przez syna dojrzałości, jednakże owe sytuacje są niezmiernie rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć edukację i zyskać zawód, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować byt ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, ale także własnej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów zależy od wielu podstawowych czynników: usprawiedliwionych oczekiwań dziecka, zdolności zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę własne starania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zaciekawił Cię ten materiał, zamierzasz dowiedzieć się więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w link z boku – Kancelaria – a na pewno znajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok