agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Trendy w projektowaniu stron www
8 kwietnia, 2017
tanie banery banery reklamowe banery Łomża
Banery reklamowe są podstawą działań marketingowych
13 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

W jakich sytuacjach trzeba zapłacić podatek od spadku?

Po odejściu krewnego, m. in. współmałżonka lub ojca, zwykle dostajemy spadek. W wybranych sytuacjach niesamowicie cieszy on spadkobierców, gdyż łączy się ze znacznymi dochodami. Wtedy powinniśmy obowiązkowo uiścić podatek do właściwego urzędu, bo wspomnianą rzecz reguluje akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Należy mieć na uwadze, iż można otrzymać nie tylko fundusze oraz dom, ale również nieuregulowane wierzytelności. Jeśli krewny nie uiści ich podczas swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na pozostałych członków rodziny. Można się przed tym naturalnie uchronić, przykładowo wyrzekając się dziedziczenia akceptując właściwą umowę. Warto udać się do profesjonalnego prawnika, który objaśni nam sekrety prawa i zasugeruje, w jaki sposób trzeba działać.

Jakie dobra są opodatkowane?

Przedmiotem opodatkowania mogą być dla przykładu: dziedzictwo zwyczajne, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (jeśli następca był przeoczony w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w tym przypadku zmarły krewny musi koniecznie wnieść tzw. dyspozycję na wypadek śmierci), środki inwestycyjne, jak i cały dorobek występujący w innym kraju (aczkolwiek tutaj w momencie otwarcia spadku nabywca musi posiadać obywatelstwo RP czy być polskim podatnikiem).

Musimy opłacić także podatek wówczas, gdy uprawomocni się rozporządzenie sądu w sprawie spuścizny. Generalnie, gdy sąd ustanowi zdobycie spadku. Jeżeli wynajmujemy w niniejszej sprawie adwokata, wówczas on musi koniecznie nam dać rozstrzygnięcie sądu. Prawie tak samo jest wówczas, kiedy akt notarialny zaświadczający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Istnieje sporo przypadków, w jakich nie musimy pokrywać podatku od spuścizny bądź darowizny. W regulaminach określa się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej włącza się najbliższa rodzina: mąż, rodzice albo rodzeństwo. Do drugiej zaliczają się dzieci brata, wujowie bądź współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się pozostali nabywcy spadku. Opłaty wolne od podatku są wprowadzane zgodnie z kategorią, do której został zaliczony spadkobierca. Dla pierwszej kategorii jest to suma mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W przypadku, gdy wartość spadku w zasadzie nie przewyższy przytoczonych wcześniej kwot, nie trzeba przedstawiać dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego.

Jednak, jeśli nabędziemy spadek, jakiego wartość jest o wiele wyższa niżeli kwota nieopodatkowana, wówczas trzeba wysłać zaświadczenie podatkowe. Jesteśmy zobowiązani zrealizować to w urzędzie położonym w obszarze zamieszkania dziedzica w ciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania werdyktu sądu. W następnej kolejności odbierzemy decyzję urzędu o wysokości podatku, jaki musimy uregulować w ciągu 14 dni. Podatek waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od przynależności do wybranej klasy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Razem z przepisami każdy spadkobierca posiada swobodę zaniechania otrzymania spuścizny, np. w sytuacji, jeśli po zmarłym małżonku pozostają jakiekolwiek długi. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca niekiedy może zaakceptować ugodę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej rezygnuje z przejęcia majątku. Wspomnianą deklarację powinniśmy przyjąć przed otwarciem spadku i jest ona wykonywana na wypadek śmierci spadkodawcy. Ugodę trzeba zdecydowanie ustanowić u rejenta, bowiem w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Warto pamiętać, że jednym z podstawowych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest całkowite usunięcie z dziedziczenia dzieci, wnuków oraz kolejnych bliskich. Bynajmniej nie możemy także w takiej sytuacji dostać zachowku.

Po zrzeczeniu się dziedziczenia mamy możliwość prosić o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Spadkodawca wprowadza nas w testamencie – tu w zasadzie nie chodzi o nabywanie spadku z ramienia ustawy, tylko o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Powinniśmy iść po raz drugi do rejenta oraz przyjąć umowę o odnowienie prawa do spadku.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas posiada przywilej do spisania testamentu oraz odłączenia z niego pewnych bliskich, przykładowo tych, którzy od początku nie mieli z nami kontaktu. Co więcej jedyną osobą wprowadzoną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek przypada dzieciom, wnukom, małżonkom oraz rodzicielom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Bynajmniej nie zrzekli się spadku
  • Nie poddali w wątpliwość majątku
  • Nie byli uznani za nieetycznych
  • W przypadku małżonka – jeżeli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy potencjalnego następcy

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, wejdź w link obok – www.prawnik-torun.net – a znajdziesz znacznie więcej informacji, m.in. konsultacje prawne.

Strona używa cookies
Ok