Skup aut Wrocław - Skup aut Kraków - Skup samochodów Wrocław - Skup samochodów używanych - Skup aut powypadkowych - Sprzedaż samochodów używanych Wrocław
Zakup nowego samochodu
8 marca, 2017
Dekoracje ślubne - Dekoracje weselne - Dekoracje na ślub - Organizacja wesel - Dekoracje ślubne Toruń - Dekoracje samochodu weselnego
Zaplanuj swój ślub
9 marca, 2017

Pierwsza rozprawa rozwodowa

Adwokat rozwody Wrocław sprawy rozwodowe Prawnik od rozwodów

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co faktycznie naprawdę będzie miało miejsce w trakcie postępowania sądowego? Czy sąd stawia same nieprzyjemne pytania? W jaki sposób przyszykować się do postępowania, aby otrzymać rozwód? Ruszmy od tego, iż dzisiaj postępowania rozwodowe niestety nie są niczym osobliwym. Dużo ludzi w miarę upływu czasu odkrywa swój błąd, jakiego się dopuścili w sprawie wyboru sympatii. W wielu przypadkach współmałżonek ma innego partnera, nadużywa napojów wyskokowych albo narkotyków czy znęca się psychicznie. W tej okoliczności każdy z nas posiada prawo wnieść pozew o rozwód oraz wyczekiwać potrzebnego werdyktu sądu. Oczekiwanie na holu przed salą na zainicjowanie postępowania może być wyjątkowo stresujące. W ogóle nie ma się jednak czego bać. Wystarczy mieć podstawową wiedzę w kwestii tego, kto i o co będzie naprawdę na niej pytał. Jeśli czujemy, że w pojedynkę właściwie nie damy sobie rady, należy wówczas zwrócić się do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam zgromadzić wszelkie niezbędne formularze.

Rozprawę w kwestii rozwodu prowadzi zazwyczaj trzech sędziów, z czego środkowy jest sędzią prowadzącym, natomiast dwaj na dwóch przeciwległych końcach – to sędziowie ławnicy. Wszystko będzie toczyło się bez włączenia widowni, także z wyjątkiem sędziów, współmałżonków oraz plenipotentów nikogo poza tym nie powinno być na sali. Nie musimy się w takim przypadku kłopotać tym, że koleżanka z biura dowie się nazbyt dużo o naszym związku albo o tym, co właściwie stało się w naszym domu. Kolejnymi krokami procesu są: odpytywanie współmałżonków, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie partnerów i wreszcie – zamieszczenie werdyktu.

O co sąd pyta podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia najczęściej zapoczątkowuje od zadawania orientacyjnych pytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie dom? (jeżeli nie, wtedy sąd pyta od kiedy tak się dzieje); jak konkretnie prezentuje się sytuacja z dziećmi? (i czy są pełnoletnie, kto obecnie sprawuje nad nimi opiekę, jeżeli matki lub ojca w wymienionym domu w ogóle nie ma); czy wcześniej toczyły się wobec któregoś spośród partnerów postępowania rodzinne? Oraz czy jest w ogóle jakakolwiek sposobność na odratowanie związku? Po tych pytaniach sąd przechodzi do przesłuchania obserwatorów zdarzeń. Ma możliwość to zorganizować na wstępnej rozprawie lub dopiero na kolejnej. Na wstępie odpytywani są obserwatorzy strony powodowej, zaś potem – strony pozwanej. Od liczebności świadków wydarzeń uzależniona jest liczebność rozpraw, natomiast każda ze stron ma szansę zadawać im pytania. Gdy wszyscy będą już przesłuchani, w takiej sytuacji sędzia przechodzi do przepytania małżonków. Mają sposobność oni pokazać własny stosunek do sprawy, odnieść się do tego, co właściwie rzekł któryś z najbliższych czy sam małżonek.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wtedy, gdy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie szczęście dziecka, przede wszystkim nieletniego
  • Stałoby to w niezgodzie z podstawami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie jedynie winowajca współmałżonek, m in. ten który dokonał zdrady (drugi partner jest zobowiązany zaprezentować zgodę na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W sporej ilości kwestiach ma możliwość pomóc nam mecenas, głównie jeżeli planujemy, by sędzia zawyrokował winę jednej ze stron za rozkład związku. Możemy się również do niego udać w takiej sytuacji, kiedy: strony zajmowały ogólnodostępny dobytek, natomiast jedno spośród nich ma działalność gospodarczą w fazie ruiny; planujemy, ażeby zostały orzeczone alimenty na drugiego współmałżonka bądź na dzieci; planujemy posiadać wyłączną zwierzchność rodzicielską albo planujemy przeciwnej stronie zredukować kontakty z dzieckiem; okoliczność domaga się orzeczenia sposobu korzystania ze wspólnego lokalu, jego rozdziału czy powierzeniu go jednemu z partnerów; powinno się osądzić podział całkowitego kapitału. Adwokat może nas wesprzeć nie jedynie w okoliczności rozwodu, ale też w czasie separacji. Trzeba nadmienić, że rozwód i separacją to dwie odmienne kwestie, jakie owszem są porównywalne, ale różnią się skutkami. Wyrok sądu o rozwodzie sprawia, iż małżeństwo przestaje trwać. W przypadku separacji małżeństwo w dalszym ciągu działa formalnie. Osoby, jakie postawiły na separację, z dowolnych powodów bynajmniej nie planują zdecydować się na rozwód, przykładowo jeżeli są bogobojne albo mają na wychowaniu niepełnoletnie dzieci. Istnieje również coś takiego, jak separacja faktyczna, w jakiej mąż i żona mieszkają osobno, inaczej nie zasiedlają tego samego lokalu.

O czym powinniśmy pamiętać?

Obowiązkowo powinniśmy nosić w teczce wszystkie ślady obciążające przeciwną stronę, jeżeli zależy nam na orzeczeniu wyłącznej winy. Powinny to być zdjęcia, sms-y, wiadomości multimedialne bądź materiały audio-wizualne. Musimy pokazać, iż współmałżonek, przykładowo dopuścił się oszustwa albo nadal nadużywa napojów wyskokowych. Skoro staniemy przed trybunałem nie mając jakichś dowodów w takiej sytuacji (albo bez świadków wydarzeń) uzyskanie rozwodu może trwać niezmiernie powoli. Rozpoznanie sędziego będzie opierało się na wysłuchaniu stron oraz świadków. Jeżeli potrzebujesz skutecznego adwokata, to kliknij w owy odnośnik – Adwokat Katowice Rozwody

Strona używa cookies
Ok