prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
Kwiecień 15, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
Kwiecień 16, 2017

Z czym warto iść do notariusza?

kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów

Z jakimi sprawami należałoby zawitać do biura notariusza?

W Polsce osoba pełniąca funkcję notariusza zajmuje niezmiernie istotną pozycję, ponieważ nie jest wyłącznie – jak to się potocznie powiada – „osobą zaufania publicznego”, ale również kimś, kto znakomicie porusza się w arkanach prawa. Notariusz jest zatem pracownikiem publicznym – podobnie jak funkcjonariusz policji – oraz jego zadaniem jest pamiętanie zawsze o interesach Klienta. Do kancelarii notarialnej zazwyczaj wędruje się z określoną sprawą oraz trzeba posiadać ze sobą wszelakie nieodzowne papiery. Te, które będą przez niego opracowane są traktowane jak dokumenty oficjalne i posiadają tzw. moc prawną. Innymi słowy, to co było w nich stwierdzone wchodzi w życie. Nie ma się więc czemu dziwić, iż do notariusza koniecznie trzeba wziąć, m in. umowy dotyczące majątku, testament czyli umowę nabycia domu.

Najistotniejszym zadaniem notariusza jest postępowanie zgodnie z przepisami prawa, jednogłośnie z uzyskaną widzą i zdolnościami. Absolutnie nie może stąd dojść do „pogwałcenia” przepisów, kiedy notariusz z pełną świadomością wykorzystuje swoich Klientów wprowadzając w życie liczne błędy i manipulacje. Każdego rejenta dotyczy Kodeks Etyki Zawodowej, który starannie zwraca uwagę na to, jak między innymi rejenci muszą postępować.

Oświadczenia, jakie opracowujemy sami, przykładowo umowę najmu działki, potwierdzenie o pełnomocnictwie lub potwierdzenia o oddaniu darowizny, krótko mówiąc nie są objęte przymusowym potwierdzaniem przez rejenta. Zwyczajowo widnieje na nich pieczęć notarialna, jeżeli zależy nam na tym, aby podnieść wagę i pewność danego dokumentu. Ściślej mówiąc – nie ma takiego obowiązku, stąd nie powinniśmy niepokoić się o dodatkowe potwierdzenia.

Krajowe prawo przewiduje także takie sytuacje, w których notariusz jest zwyczajnie niezbędny. Są to papiery, które bez jego pieczęci są uznawane za nieważne.

Poniżej wskazane są niektóre z wspomnianych dokumentów:

Dokumenty kupna oraz zbycia wszelkich nieruchomości – kamienic, domków jednorodzinnych, działek budowlanych, obszarów wiejskich, działek wypoczynkowych itp.

Przekazanie darowizny, jeżeli zapomogą jest nieruchomość

Oświadczenie woli, czyli testament

Małżeńska umowa majątkowa, a zatem tzw. intercyza

Rozdział spadku, jeśli mieści się w nim dowolna nieruchomość

Wszelkie umowy spółek, np. akcyjnych

Wymienione u góry dokumenty muszą posiadać niewątpliwie pieczątki i autograf notariusza. Pozostałe w sumie nie muszą posiadać kształtu aktu notarialnego, można opracowywać je w dowolny sposób. Należałoby mieć na uwadze, że jedynie umowy zawarte przed notariuszem faktycznie są zgodne z prawem.

W przypadku kiedy kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, wówczas muszą one podpisywać w asyście notariusza, przykładowo zgromadzenie wspólników, dokumenty dotyczące funduszu firmowego, dokumenty dotyczące podjęcia poprzez partnera określonej części udziałów.

Sporządzenie umowy w Kancelarii Notarialnej i uzupełnienie jej pieczęcią oraz autografem rejenta podlega należytym opłatom. Są one dosyć duże, ale zależne są głównie od wartości przedmiotu umowy. Jeśli ktokolwiek planuje odstąpić działkę wartą parę milionów złotych, to powinna liczyć się ze sporymi sumami. Ostateczna taksa jest ustalona przez Ministra Sprawiedliwości, lecz naprawdę jest ona okazała. Rejenci krótko mówiąc nie są przymuszeni do stosowania największych odpłatności, zaś co najistotniejsze – konkurencja sama wymusza ich ograniczenie. Do notariusza wędrujemy zwłaszcza w niezmiernie ważnych okolicznościach, zatem takich jakie wymagają potwierdzenia poprzez osobę trzecią albo planujemy przechować niebotyczną sumę pieniędzy.

Czy istnieją ponadto jakiekolwiek odpłatności prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, iż notariusz musi koniecznie zainkasować za swoją pracę wynagrodzenie, musimy opłacić podatek, przykładowo od darowizny i uregulować opłaty sądowe. Należności owe są oddawane poprzez notariusza właściwemu urzędowi skarbowemu lub sądowi. Na każdym papierze wystarczy starannie sprawdzić, co musimy sfinansować. Bardzo często Klienci telefonują do Kancelarii w Toruniu i pragną w mgnieniu oka otrzymać informacje mówiące o tym, ile dokładnie co będzie kosztować. Oczywiście w przypadku taksy notarialnej istnieje możliwość negocjacji ceny, bo na inne opłaty osoba mająca posadę notariusza najzwyczajniej w świecie wcale nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Głównie – rejenci absolutnie nie mogą podejmować się działalności, które przeszkadzałyby w jakimkolwiek sensie w wykonywaniu zobowiązań osoby zaufania publicznego. Notariusz nie może zatem zajmować się sprzedawaniem czegokolwiek, pośrednictwem (przykładowo w sprzedaży mieszkań) bądź doradzaniem w interesach.

Po drugie – krótko mówiąc nie może mieć innej pracy bez akceptacji izby notarialnej, o ile nie będzie to zawód pracownika uczelni, pracownika w szkole czy będącego skupieniem obu.

Po trzecie – pod tą samą nazwą czasem może działać paru rejentów (m in. w formie spółki cywilnej) natomiast z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link obok – Notariusz

Strona używa cookies
Ok