Dywany nowoczesne wełniane dziecięce wyposażenie domu
Dywany nowoczesne – ciekawe wzornictwo i atrakcyjne ceny
Wrzesień 7, 2016
Pożyczka przez internet bez zaświadczeń na konto - Pożyczki przez internet bez zaświadczeń na konto - Szybka pożyczka
Szybka pożyczka przez internet, czyli jak zdobyć gotówkę w kilka chwil.
Wrzesień 19, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

W ostatnim czasie na najważniejszym miejscu były gry online, które nie miały de facto nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – bardzo szybko wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że zależności interpersonalne w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o znacznym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Wspaniałym przedsięwzięciem okazała się jedyna w swoim rodzaju gra escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, natomiast później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była tylko na tekście wyświetlającym się na ekranie peceta, który dotyczył opisu wnętrza oraz celu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż zabawa fascynowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na przeciętne scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zawiłych zagadek, pochwalić się umiejętnością logicznego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Priorytetowy punktem jakichkolwiek poczynań jest wyjście pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, iż to wszystko jest znane. Gracze jednak posiadają dokładny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A znaleźć w nim można naprawdę mnóstwo wyjątkowych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie niezależna struktura zabawy. Scenarzyści zaprojektowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć świetnej rozrywki oraz fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na niniejszym etapie uczestnicy mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów zagadek i rozstrzygają je w pomysłowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Ważnym założeniem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i zbiegną z pokoju? Drugim rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszystkie niewiadome i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez złośliwego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby uratować porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną nadzieją na przetrwanie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przemieszcza się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) oraz dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich również pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną ofertę, czyli dopasowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok