Torebki filcowe Torby z filcu Torby na zakupy filcowe Torebki miejskie z filcu
Torebki filcowe podbijają świat
2 lutego, 2017
Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych
8 lutego, 2017

Profesjonalny serwis akwarystyczny

Forum akwarystyczne Ryby akwariowe Opisy ryb i roślin akwariowych

Zamierzasz założyć oryginalne, solidne i wielowarstwowe akwarium? Nie wiesz, w którym miejscu odnaleźć o tym optymalne informacje? Na wielu portalach internetowych na pewno odnajdziesz bardzo dużo wypowiedzi w temacie planowania ”baniaczka” wodnego {od podstaw|od zera|. Są one jednak krótkie, niebyt biegłe, zaś przy urządzaniu niezmiernie obszernego akwarium w ogóle niepraktyczne. Zwykle po wyświetleniu niewielu witryn właściwie nie znajdujemy tego, czego poszukujemy. Czerpanie z forów oraz reszty bliźniaczych serwisów jest bezużyteczne, bo spora część z posiadaczy zbiorników wodnych natrafia na swojej drodze zupełnie inne kłopoty. Dla pierwszego będzie to niewłaściwe podświetlenie, które powoduje występowanie nazbyt dużej ilości glonów. Dla drugiego – okropna „chemia” wody, jaka przyczynia się do tego, że fauna i flora nie czują się w niej wspaniale. Zaś dla pozostałych – niepoprawnie wyselekcjonowane roślinki. Wypatrujmy wówczas stron obejmujących wiedzę otwarcie encyklopedyczną z opcją wstąpienia do grupy dyskusyjnej oraz przeczytania wypowiedzi rzetelnych zawodowców.

Dobry serwis akwarystyczny – czyli jaki?

Mniemam, że nade wszystko na takich, jakie stoją nie mniej niż kilka lat. Oznacza to, że skupiają zawodowców oraz mają świetną bazę wytycznych o akwarystyce. Dobry portal bynajmniej nie będzie miał raptem niedużo zakładek, wręcz przeciwnie – całą masę (wraz z wypowiedziami internautów). Wchodząc na niego powinniśmy wyszukać, np. okazy ryb akwariowych razem z ich specyfikacją, filmy, reportaże ze zdjęciami, nowości, konkursy, listę odwiedzających, notatki o czasopismach (w których mamy możliwość wytropić wiele dokładnych informacji o rybach akwariowych). Rzetelny portal pokazuje fotoreportaże z różnych stron świata, np. Pragi Pusanu, Dubaju bądź Hagi. Mamy możliwość obejrzeć jak gigantyczne oceanaria wyglądają naprawdę, jaka ilość gatunków zwierząt w nich mieszka oraz jaką posiadają objętość. Są strony www o tematyce akwarystycznej, które istnieją od 2001 r. oraz niniejsze dokładnie trzeba poznawać, jeżeli zależy nam na dobrej oraz udokumentowanej wiedzy.

Jak założyć akwarium?

Trzeba rozpocząć od tego, iż zbiornik słodkowodny jest parę razy mniej kosztowny aniżeli morski. W jednym i drugim przypadku wypada wykazać się wyśmienitą smykałką dobierania rybek, roślin oraz oryginalnych szczegółów (m in. dekoracji). Malutkie akwaria (posiadające wielkość do 60 litrów) właściwie absolutnie nie są zdatne do hodowli. Najlepiej je wykorzystywać jako tarliskowe bądź do odłączenia schorowanych rybek, lecz nie jako główny zbiornik wodny. Trudno jest utrzymać w nim stabilizację biologiczną, a jeśli będziemy zamierzali dokupić jeszcze rybki, wówczas nie będzie gdzie ich pomieścić. Na start powinniśmy nabyć „baniaczek” o wielkości od 60 do 100 litrów. Spore (od 100 do 450 litrów), szczególnie wielkie (od 450 do 800 litrów) oraz specjalnie duże (ponad 800 litrów) są przypisywane wyłącznie „wybitnym” hodowcom. Trzeba na wstępie wyselekcjonować ryby akwariowe, natomiast później dostosować do nich zbiornik. Bynajmniej nie mam tu na myśli niefrasobliwego zakupienia rybek, ustawienia ich w domu w worku, zaś wtedy nabycia „baniaka”. Postawmy na to, abyśmy przede wszystkim wybrali gatunki rybek, ich liczebność i roślinki, zaś potem sprzedawca zakomunikuje nam jak duże akwarium jest konieczne. Wytyczna jest intuicyjna: im większa kubatura, tym lepiej. Do domu bierzemy sam „baniaczek” z wyposażeniem, osmozę (jaka ma obniżyć twardość wody) i nieodzowne środki. Ryby puszczamy jedynie w takiej sytuacji, gdy zbiornik się „ustabilizuje”. Konkretnych informacji należy szukać w publikacjach hobbystycznych, m in. C. Schaefera, A. Raschke „Zakładamy akwarium. Technika, sprzęt, opieka.” albo H. Frey’a „Akwarium słodkowodne”.

Czy warto kierować się informacjami z forów akwarystycznych?

Wszystko zależy od tego, na jakie opinie internautów właściwie trafimy. Wybierajmy prędzej poważnie rozbudowane, rozbite na obszary tematyczne oraz pilnowane przez znawców. Trzeba kierować się tytułami założonych problemów i przenigdy nie powielać zapytań. Pewne forum będzie posiadało osobno tematy o akwarystyce słodkowodnej, zbiorniczkach, „załodze” akwariów, akwarystyce morskiej, florze, przypadłościach, zawartości i kłopotach z wodą, skorupiakach, akcesoriach itp. Wytyczne o pierwszym akwarium również powinny być rozbite na kategorie, np. o zbiornikach wodnych i wzorach podłoża, które mamy możliwość zagospodarować w trakcie przygotowywania zbiornika, o grzałkach, chłodzeniu i pompach, podświetleniu i błyszczących dekoracjach.

O tym trzeba wiedzieć!

Zbiornik nie może być „przerybiony”. Co to oznacza w praktyce?
Jakakolwiek ryba akwariowa oraz dowolna roślina powinna posiadać właściwą przestrzeń życiową. Krócej mówiąc: nigdy nie możemy do 100 litrowego baniaka wepchnąć zbyt dużo „komponentów”, zarówno prawdziwych, jak również syntetycznych. Ogólnie rzecz biorąc zakłada się określone standardy, lecz w żadnym przypadku nie wolno nam nabywać „kuli”. Jeżeli chcesz zaprojektować w mieszkaniu akwarium oraz szukasz dobrych wskazówek, kliknij w kolorowy odsyłacz – Ryby akwariowe

Strona używa cookies
Ok