Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Jakie są typy aktów notarialnych i ile wynosi taksa notarialna?
Październik 25, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
Październik 30, 2016

Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Nieruchomość od developera czy osoby prywatnej?

Dzisiaj mamy do wyboru dwie drogi nabycia lokalu albo budynku: na rynku pierwotnym (a mianowicie od dewelopera) i wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości bądź spółdzielni mieszkaniowej). W pierwszym przypadku nie możemy bezpośrednio zobaczyć za co płacimy, ponieważ nieruchomość ma dopiero zaistnieć. W drugim przypadku – oglądamy wykończone lokum, w jakim ktoś uprzednio już mieszkał zaś obecnie chce je spieniężyć. Przebywając na spotkaniu z developerem albo oglądając dom u osoby prywatnej trzeba być niezmiernie ostrożnym. Najlepiej zabrać ze sobą zeszyt i długopis oraz odnotowywać w nim każdy najsubtelniejszy szczegół. Trafnym planem jest wzięcie sprzętu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po niemałej ilości spotkań będzie można jeszcze raz wnikliwie przeanalizować wszelkie za i przeciw, np. sięgając do swoich zapisków i zdjęć. Sumując: mieszkania od developera częstokroć w ogóle nie obejrzymy osobiście, ale tylko „na papierze”. Za to na rynku wtórnym możemy „nadziać się” na klatkę schodową pełną graffiti, wiekową oraz głośną windę bądź wilgoć na ścianie. Nawet jeśli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, np. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” lub „zamki na sprzedaż i pojawiły się same popychające do nabycia zdjęcia i opisy – bądźmy rozważni! W jaki sposób zapobiec tego typu kłopotom i zakupić właściwą nieruchomość?

Czego możemy wymagać od developera?

W możliwościach prawdopodobnie będziemy mogli przebierać, ale jak „wytropić” uczciwego developera oraz „nie utopić” pieniędzy? Zanim zdecydujemy się spotkać z którymkolwiek przedsiębiorcą, powinniśmy uważnie przyjrzeć się propozycjom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy konkretnie mogli określić jaka jest cena określony metraż i lokalizację, po drugie – obliczymy ile w danej chwili możemy poświęcić na inwestycję. Następnym etapem jest konsultacja w banku oraz określenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu czy mieszkania to ważna decyzja, której pozytywne i niekorzystne skutki będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Należałoby dodatkowo wspomnieć, iż mieszkanie odbierzemy w stanie surowym, co oznacza, iż na „naszych barkach” – a mianowicie Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Fundusze poświęcone na zakup mieszkania najlepiej rozdzielić na trzy części: udział własny, zakup domu i rezerwy na jego dokończenie. Gdy uprzednio obejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości i umówimy się z wyszukanym developerem, należy w kolejności zwrócić uwagę na: 1) skrupulatnie stworzone zapisy w umowie developerskiej, która powinna zawierać jak najwięcej szczegółowych danych – projektów, ścisłych opisów i planów, 2) szkice i plany prac dotyczące wykończenia apartamentu przykładowo. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) sprawdzamy konkretnie, gdzie ma zostać wybudowany budynek, np. czy w otoczeniu jest jezioro, las, dróżki spacerowe, potrzebny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, zaś nie wysypisko odpadów lub zakład produkcyjny, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, przykładowo. czy naprzeciw Twojego nowego lokalu nie zostanie zbudowana autostrada, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem staranne spożytkowanie przestrzeni całej gminy. Powinniśmy zbadać system osuszenia gruntu i rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy nasza nieruchomość nie znajduje się w tak niskim położeniu, w którym burza może zalać nasz dobytek. Przed podpisaniem umowy developer musi bezwzględnie przedłożyć Kartę Standardów Materiałowych oraz Wyposażenia Technicznego Lokalu. Poza decyzją o zatwierdzeniu budowy powinniśmy zapoznać się z projektem budowlanym i wykonawczym. Umowę podpisujemy wyłącznie u notariusza.

Wilgoć, nieszczelne okna i mrówki faraona?

W internecie jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży posiadłości od osób prywatnych, spółdzielni lokalowych i przedstawicieli. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których zdjęcia i charakterystykę możemy znaleźć np. w anonsach, z ogłoszeniami, powinniśmy sami gruntownie obejrzeć. W zeszycie, który bierzemy ze sobą, spisujemy wszelkie ważne dane: rok zakończenia budowy nieruchomości, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy tylko mieszkania), powierzchnia domu, postać własności (przykładowo. pełna własność), cena wywoławcza. Gdy jesteśmy dotąd na zewnątrz warto przyjrzeć się okolicy oraz zweryfikować czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon bądź videodomofon, estetyczna klatka schodowa (a nie porysowana przez osoby o wątpliwych manierach, bowiem niełatwo będzie odsprzedać lokal), nowoczesna, czysta i cicha winda. W czasie oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na wygląd okien (odrestaurowanie będzie nas dużo kosztować), na co one wychodzą (na obwodnicę, podwórko), stan drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), jak skonstruowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w świetnym stanie, ściany i strop (na których mogą być widoczne gołym okiem oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co jeszcze narazi nas na znaczne wydatki wnętrze łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalek). Jeśli spostrzeżemy francuzy czy rybiki, to ten fakt z pewnością nie mówi dobrze o domu. Co istotne – powinniśmy rzucić okiem na sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest sprzedawana z wyposażeniem i ile wynoszą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Darmowe ogłoszenia nieruchomości

Strona używa cookies
Ok